Kafe a lehátko. Kvůli kotlíkovým dotacím nocovalo v Ostravě dvě stě lidí

  • 24
Zcela mimořádný zájem provází v Moravskoslezském kraji zahájení příjmu žádostí o dotace na nové kotle. První zájemkyně dorazila dokonce už v neděli o půl osmé ráno. Ve vestibulu úřadu nocovalo zhruba dvě stě lidí. Do otevření podatelny čekalo na vyřízení žádosti pět set žadatelů.

Celou neděli i noc na pondělí strávila na úřadu Bohumila Kouláková z Holčovic na Bruntálsku. „Nevěděli jsme, co od toho očekávat, tak jsem raději přijeli o trochu dříve. Dalo se to vydržet, dobře bylo, když se ve čtyři odpoledne otevřel úřad, pak už jsem byli v teple,“ líčila Kouláková.

Recept na vytrvalost měla jednoduchý. Hodně kafe, občas proložit čajem, spánek a dost vlastního jídla. A hlavně neztrácet dobrou náladu. „Naštěstí tady byla dobrá parta a díky tomu bylo i veselo. I úřad se o nás dobře postaral,“ popsala držitelka lístku s čílem jedna.

Kdo si počká, ten se kotlíkové dotace dočká

Jako pátý v pořadí stál Jan Šindler ze Šenova u Ostravy. „Přišel jsem v neděli v poledne a střídal se s kamarádem. Nový kotel už mám nachystaný, teď čekám na potvrzení a jdeme do toho,“ těšil se.

Jako fronty na kola Favorit

Rád zvládne i podmínky, například nucené odstavení starého kotle, což musí doložit fotografiemi. „Když to žádají, tak to splním, hlavně ať jsou už peníze na účtu,“ usmíval se.

Frontám za socialismu přirovnal kotlíkové dotace Jiří Syřínek z Větřkovic - Nového Vrbna na Opavsku. „Stál jsem tehdy na kola Favorit. Když jsme vystáli, tak nám řekli, že těch pár kol, co přivezli, musí nejprve složit, ale to zvládnou až druhý den. Ale všichni se báli odejít. A tak jsme čekali i přes noc,“ vzpomínal Syřinek, který je rád, že stát má dotace i pro obyčejné lidi, nejen firmy nebo podnikatele.

Kde se poradit

Kotlíková linka
595 622 355

kotliky@msk.cz

Hodinu před otevřením podatelny v 7:30 hodin už čekaly čtyři stovky lidí, ve chvíli otevření ještě o stovku více.

Určitý zájem se čekal, ačkoliv právě na severní Moravě a ve Slezsku získaly tisíce lidí kotlíkové dotace už v minulých letech. Ale letošní kampaň byla celorepubliková, navíc krajský úřad v mnoha městech pořádal semináře. „Přesto přiznávám, že tolik lidí jsme nečekali. Museli jsme narychlo měnit plány a například úřad otevřít mnohem dříve,“ řekl Nazim Afana z krajského úřadu.

Tři úřednice v podatelně, dvě přijímaly poštovní žádosti

Na kraji byl k dispozici čaj a automat na kafe, lidé také mohli zajít na toaletu. „Ale jo, postarali se o nás dobře. Jen se mi nelíbí, že žádosti přijímají jen tři úřednice. To je strašně málo. To ti lidé, co stojí vzadu, budou čekat až do večera,“ posteskl si Richard Skulina z Ostravy-Zábřehu.

Afana z krajského úřadu reagoval, že tři úřednice přijímají žádosti od žadatelů, kteří přijeli osobně, a další dvě evidují poštovní žádosti. „Příjem jsme posílili, co jsme mohli, není snadné proškolit další pracovnice. Lidé mohli poslat žádost i poštou,“ zdůraznil s tím, že do evidence žádostí se evidují žádosti podané osobně a poštou střídavě, tedy co nejspravedlivěji.

Jak uvedla ČTK, kraj má pro žadatele aktuálně připravenu půlmiliardu korun. Domácnost může na výměnu kotle získat 70 až 80 procent nákladů z maximální částky 150 tisíc korun. Výše dotace je odstupňovaná podle typu kotle. Na nový uhelný zdroj je dotace nejmenší, na kotel jen na biomasu či tepelné čerpadlo je nejvyšší.

Dalších pět procent je zvýhodnění pro obce s překročenými imisními limity, kterých je v kraji většina. Pětiprocentní příspěvek pak přislíbil i kraj a další podporu slíbily i desítky měst a obcí v regionu. „Kdyby nás každý požádal o maximální částku, tak dejme tomu, že to vyjde zhruba na 3300 žadatelů,“ uvedl Afana.