Kopřivnická cimbálová muzika Pramínky, která letos slaví výročí 15 let od svého...

Kopřivnická cimbálová muzika Pramínky, která letos slaví výročí 15 let od svého založení. | foto: archiv cimbálové muziky Pramínky

Kvůli Pramínkům chtějí děti hrát v cimbálovce

  • 0
Prestižní cena laureáta na mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici nebo společné koncertování s Hradišťanem, to jsou jedny z úspěchů, které si loni na své konto připsala kopřivnická cimbálová muzika Pramínky. Letos slaví patnáctý rok své existence.

Výročí si připomene nejen slavnostním koncertem, ale také vydáním cédéčka Pověsti, povědačky a jine dřysty, na němž muzikanti spolupracovali s herci štramberského Divadla Pod věží.

Všechno začalo před patnácti lety na Základní umělecké škole Zdeňka Buriana v Kopřivnici. Někteří zdejší žáčci, kteří hráli na housle a na violoncello, projevili zájem hrát lidovou muziku.

Kopřivnická cimbálová muzika Pramínky, která letos slaví výročí 15 let od svého založení.

„Byly to děti mezi šesti sedmi lety a žádná cimbálovka nebo podobný soubor tady pro ně nebyl. Doslechl jsem se o tom, a protože jsem tehdy sám uvažoval, že bych dětskou cimbálovku založil, zkusil jsem oslovit tehdejší ředitelku školy paní Vyhlídalovou, co na to říká. Vyšla mi vstříc a tak vznikly Pramínky,“ vzpomíná zakladatel a vedoucí souboru Vladan Jílek.

Pramínky začínaly s šesti členy, jejich počet se postupně rozrostl na dnešních jedenáct. „Za celou dobu z Pramínků odešli jen tři lidé, z původní sestavy jsou u nás stále čtyři hudebníci,“ podotýká Jílek s tím, že na kopřivnické „zušce“ během let kromě toho vznikly také další dvě dětské cimbálovky.

„Současný ředitel Zdeněk Babinec cimbálovou muziku velmi podporuje a některé děti se do školy už hlásí přímo s tím, že chtějí hrát v cimbálovce,“ říká Jílek, který na škole vyučuje hru na cimbál a kontrabas.

Sází na repertoár spjatý s místním regionem

Cimbálovka sází na repertoár spjatý s místním regionem. „Našim kmenovým repertoárem jsou lašské písničky. Samozřejmě brousíme i na Valašsko, Slovácko, Slovensko. Lidé to chtějí a muzikantům se to líbí také, takže si to s chutí zahrají,“ informuje Jílek.

Soubor přitom v maximální míře dodržuje stylovost s lašskými lidovými písněmi spojenou. Loni ocenila Pramínky za stylovost v hudebním a pěveckém projevu i porota mezinárodního hudebního festivalu ve Strážnici.

„Byla to pro nás velká pocta získat takové ocenění v konkurenci muzik z celé Moravy i ze zahraničí. Sám jsem z generace, kdy se na stylovost hodně dbalo. U lidí, co nás učili, přes to nejel vlak. Mám to tedy pod kůží a snažím se k tomu vést i naše mladé muzikanty. Ať má region svou tvář, aby se hrálo v určitých mantinelech – nářečí a hudební zákonitosti daného regionu,“ vysvětluje vedoucí Pramínků.

Pramínkům se daří přibližovat lidovou hudbu mladým

Poctu místnímu nářečí i příběhům vzdali muzikanti z Pramínků na loňských Rožnovských slavnostech, kde spolu s herci štramberského Divadla Pod věží poprvé vystoupili s komponovaným pořadem Pověsti, povědačky a jine dřysty, který je postavený na příbězích ze Štramberku, Kopřivnice, Hukvald a okolí.

„Mělo to velmi slušný ohlas, a když jsme si s přípravou pořadu dali tolik práce, napadlo nás, že bychom z něj mohli udělat i pěkné CD,“ říká Vladan Jílek s tím, že křest cédéčka se stejnojmenným názvem se uskuteční v neděli 15. května v Katolickém domě v Kopřivnici na slavnostním koncertu Pramínků k 15. výročí souboru.

Vladana Jílka těší, že kromě úspěchů cimbálovky na soutěžích či prestižního pozvání na společný koncert s Hradišťanem, se Pramínkům daří přibližovat lidovou hudbu mladším generacím.

„Z počátku tvořila naše publikum převážně starší generace a příbuzní členů naší muziky. Postupem času ale začali přibývat mladí posluchači a jejich počet stále roste. Je velmi příjemné vidět, že i díky nám mladí lidé přicházejí folkloru na chuť,“ uzavírá Jílek.