Kdy kotelna v Opavě opět začne vyhřívat okolní domy a objekty, není vůbec jasné. (ilustrační snímek)

Kdy kotelna v Opavě opět začne vyhřívat okolní domy a objekty, není vůbec jasné. (ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kvůli sporu o komín se netopí v gymnáziu i bazénu, musí rozhodnout soud

  • 1
Zavřený zimní stadion, plavecký bazén a na jednom z místních gymnázií od příštího týdne "uhelné" prázdniny. Kvůli sporu o používání komína musel magistrát v Opavě odstavit kotelnu, která vytápí blok budov nedaleko centra města. Případ rozhodne až soud.

"Do pátku to zkusíme vydržet, budova je vyhřátá. V pondělí uvidíme. O víkendu tu nikdo nebude, takže teplota půjde dolů. Pokud se nepodaří obstarat mobilní zdroje tepla, vyhlásím ředitelské volno," prohlásil ředitel opavského Mendelova gymnázia Petr Pavlíček.

Škola je jedním z objektů, kde se netopí. Pracovníci společnosti Opatherm, jež pro Opavu zajišťuje teplo, v pondělí v podvečer odpojili kotelnu v budově městského bazénu. Na tu totiž navazuje komín, který už je součástí sousedního bytového domu. Jeho majitel žádá za využívání komína nájemné. Protože se s městem nedohodl, nechal komínovou cestu přerušit.

Kotelna vytápí celý blok domů mezi ulicemi Zámecký okruh, Komenského a Praskova. Dosud se její fungování opíralo o dohodu uzavřenou v roce 2005, kdy bytový dům i s inkriminovaným komínem jeho nynější majitel Vilém Hampel získal.

"Umožňovala městu bezplatné využívání komína," informovala mluvčí Opavy Lada Dobrovolná.

Tři miliony zpětně? Nepřijatelné

Už několik měsíců však město s majitelem jedná o nájemném, které požaduje. "Na jaře přišel s tím, že komín používáme neoprávněně, a požadoval přes tři miliony korun a do budoucna nájem v desítkách tisíc měsíčně," uvedl náměstek primátora Dalibor Halátek.

Částka byla pro město nepřiměřená. "Město navrhlo vlastní výši nájemného, jež vycházela ze znaleckého posudku. Pan Hampel na to nebyl ochoten přistoupit. Upozorňoval, že pokud město nepřistoupí na jeho podmínky, komín ucpe," dodal náměstek Daniel Žídek.

Radnice se proto obrátila na soud. Ten už 16. září vydal předběžné opatření. "Toto opatření majiteli nařizuje zdržet se jakéhokoliv zásahu, který by zamezil užívání komínového tělesa," potvrdil místopředseda opavského okresního soudu Tomáš Kamradek.

S firmou žádnou smlouvu nemám, říká vlastník

Přesto je od pondělí komín neprůchodný. U jeho odstávky asistovala i policie. "Byli přítomní zástupci magistrátu, Opathermu, strážníci i správce soukromé budovy. Ten se nás snažil vykázat, věc se pak řešila v budově bazénu," sdělil mluvčí policie René Černohorský.

Vlastník komínu Vilém Hampel uvádí, že obsah předběžného opatření nezná. "Nebylo mi doposud doručeno. Nemohu se jím řídit, když mi není znám jeho obsah. Pokud by jím byla uložena ve vztahu k přerušení komínové cesty povinnost mé osobě, pak by byla uložena osobě odlišné od osoby, která přerušení provedla," sdělil.

Dodal, že jeho komín neoprávněně neužívá město, ale společnost Opatherm, se kterou žádnou dohodu nemá. A ta jej využívá pro svou podnikatelskou činnost.

"Veškerou odpovědnost přenáší na magistrát a mé návrhy věc řešit ignoruje" uvedl Hampel s tím, že chce svůj komín využít k vlastní výrobě tepla, levnější než toho od Opathermu.

Soud rozhodne co nejdříve

Předseda představenstva Opathermu Libor Stuchlík řekl, že jeho společnost není oprávněná s Hampelem jednat. "Kotelna je v majetku města a my ji provozujeme na základě nájemní smlouvy s městem," uvedl.

Magistrát už vyhotovil projekt na napojení kotelny na jiný komín. Stihne to ale nejdříve v květnu 2014. Hned v úterý se město obrátilo na soud. "Podáváme návrh na výkon rozhodnutí," vysvětlil náměstek Žídek.

Ve středu opavský soud uložil Hampelovi třicetitisícovou pokutu, protože porušil předběžné opatření zakazující jakoukoliv manipulaci s komínem. Radnice na základě rozhodnutí soudu vlastníka vyzve, aby komín zprovoznil.

Po zprůchodnění pak budou ještě nutné revize komínu.