Lenka Janoušková, pětadvacetiletá lékařka z Karviné před odjezdem na misi v...

Lenka Janoušková, pětadvacetiletá lékařka z Karviné před odjezdem na misi v Malawi. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Lékařka letí do Malawi. Pomůže tamním dětem

  • 3
Očkovala děti na Jávě, teď se chystá pomáhat těm z Malawi. Lenka Janoušková, pětadvacetiletá lékařka z Karviné, se chystá na další misi.

„Vezeme léky, ultrazvuk, EKG i peníze, kterými přispěli lidé, když zjistili, že mohou zpětně zkontrolovat, co jsme za ně pořídili,“ vysvětluje lékařka, která se přidala k dobrovolníkům z International Humanity.

„V téhle misi nás je pět. V tamní klinice, kterou organizace v minulých letech zřídila, je už zavedená elektřina, takže můžeme dovážet vybavení,“ pokračovala Janoušková s tím, že cílem je naučit místní poskytovat základní zdravotnickou péči, aby časem mohli fungovat sami.

„Líbí se mi ta myšlenka, že se sami musí přičinit. Pomáháme například i tak, že jim dáme domácí zvířata, jako slepice nebo kozy, a oni se už o ně musí starat sami, když z nich chtějí mít užitek. Nejde o jednorázovou pomoc.“

Janoušková ještě pár dní před odletem procvičovala techniku šití: „Nemám velké zkušenosti, takže mám respekt. Lidé v Malawi ví, že přijedeme a dojdou během těch několika týdnů i zdaleka. Nefunguje tam ordinační doba, budeme pořád v pohotovosti.“

Mladá doktorka letos dostudovala na univerzitě Palackého v Olomouci, už má ale za sebou i misi z Indonésie.

„Přes studentskou organizaci jsem se dostala na stáž na Jávu. Byla to výborná zkušenost. Očkovali jsme děti ve vesnici, rozdělovali vitamíny. Pomáhala jsem i na tamní klinice, kde je péče srovnatelná s tou u nás.“

Ne vše je ale stejné. „Na klinice je ale vše za poplatek a mohou si ji dovolit jen hodně majetní. Například preventivní screening tam vyjde v přepočtu na 6 tisíc korun. U nás je zadarmo a lidi ho zanedbávají,“ konstatuje Janoušková a zdůrazňuje, že mezi péčí na tamní klinice a na střediscích pro „běžné“ lidi je propastný rozdíl.

„Tam je to katastrofa. Například těhotné ženy vyšetřují jen pohmatem a srdce dítěte se poslouchá přes břicho matky. Lidé tam jsou ale nesmírně vděční za jakoukoli pomoc,“ uvedla Janoušková.

Mladá lékařka vyhledává tyto mise sama.

„Škola v tom moc nevychází vstříc. Nenabízí takové možnosti. Mezi spolužáky jsem spíš výjimka. Je pravda, že letenku do Afriky mi platí rodiče, ale přispěla jsem si na ni brigádami. Ten pocit, že někomu pomůžete a on to ocení, má smysl,“ uzavírá Janoušková.