Fotografie ze slavnostního zahájení ostravské lékařské fakulty v září 2010.

Fotografie ze slavnostního zahájení ostravské lékařské fakulty v září 2010. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Medicíně v Ostravě se daří, hlásí se stále více studentů

  • 12
Byl to dlouhý a těžký boj. Proti byla většina z osmi lékařských fakult v zemi. Nakonec se však Ostravské univerzitě podařilo i díky podpoře města a kraje založit novou lékařskou fakultu. Zájem studentů rok od roku roste, letos se jich hlásí už více než osm stovek.

Výuku mediků škola zahájila v září 2010. Akreditaci už dvakrát úspěšně obhájila. Současní studenti jsou spokojení a noví se jen hrnou.

"Předloni se hlásilo na medicínu přes 600 zájemců, loni přes 700 a letos máme 820 přihlášek," říká proděkanka nejmladší lékařské fakulty v zemi Ivona Závacká s tím, že každý rok přijímají maximálně 110 zájemců. Zhruba pětina z přijatých studentů ale předčasně končí.

Ač je lékařská fakulta v Ostravě nová, už má 1 292 studentů v bakalářských, magisterských i doktorandských oborech: Všeobecné lékařství, Všeobecná sestra, Porodní asistentka, Zdravotnický záchranář, Radiologický asistent, Nutriční terapeut, Zdravotní laborant, Ochrana veřejného zdraví, Fyzioterapie, Ergoterapie, Společenská patologie a logistika terénních rizikových situací, Ošetřovatelství, Komunitní péče v porodní asistenci, Odborný pracovník v ochraně veřejného zdraví a Intenzívní péče.

Ostrava má často modernější vybavení

Lékařská fakulta totiž vznikla přeměnou Fakulty zdravotnických studií, která se odštěpila od původní Zdravotně sociální fakulty.

Ačkoli odpůrci z tradičních lékařských fakult byli proti vzniku další a zpochybňovali její kvalitu, ostravští medici tvrdí, že si před kolegy méněcenní nepřipadají.

"To rozhodně ne. Někdy spíš naopak," řekl student druhého ročníku a prezident ostravské pobočky Mezinárodní organizace studentů medicíny Jakub Vysoký.

Několikrát ročně tráví pracovní víkendy s kolegy z jiných fakult. Když se baví o škole, zjišťuje, že mnozí medici mohou těm ostravským závidět moderní vybavení.

Slabinou je mládí. Zatím

"Máme například skvěle vybavené pitevny s možností přímých přenosů do učebny. To je výhodnější, než když se desítky lidí tísní u jednoho stolu. Máme i víc moderních přístrojů pro měření fyziologických funkcí. Zatímco my můžeme sledovat například funkce plic, srdce či mozku v praxi, některé školy to učí víc teoreticky," popsal rozdíly Vysocký.

Při sestavování žebříčku úspěšnosti lékařských fakult, kde hrají roli i počty docentů a profesorů či počty zahraničních stáží, zůstává ta ostravská zatím stále na chvostu. "Důvod je jasný. Naší slabinou je naše mládí," říká proděkanka Závacká s tím, že o to víc se nová fakulta snaží prosadit.

Připravuje se zázemí pro vědeckovýzkumnou činnost

Počty docentů i profesorů a jejich úvazky se zvyšují. Do dvou let bude hotové zázemí pro výuku i vědeckovýzkumnou činnost. Velmi úspěšně se rozvíjí i spolupráce s cizinou, ale medici vyjíždějí na klinické stáže až ve třetím ročníku a ten bude v Ostravě až od podzimu.

"Mezi mediky už jsme respektovaní. Snažíme se představit i veřejnosti. Volný čas věnujeme akcím pro děti i studenty," líčí student Jakub Vysocký.