Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Lékaři se brání službám navíc. „Marodíme,“ líčí v odůvodnění

  • 6
Moravskoslezský kraj neobvyklým způsobem mobilizuje praktické lékaře. Nutí je, ať se do konce měsíce přihlásí nemocnicím, ve kterých budou ochotní sloužit na pohotovosti. Lékaři se ale službám navíc brání. Nejčastější argument? Zdravotní důvody.

„Dopisová válka“ vypukla mezi praktickými lékaři a moravskoslezským krajským úřadem. Připomíná hru kočky s myší. Jen není zcela jasné, kdo je vlastně kdo.

Šéfka krajského odboru zdravotnictví Vratislava Krnáčová poslala všem praktickým lékařům pro dospělé i děti a zubařům dopis, v němž je upozorňuje na zákonnou povinnost podílet se na zajištění lékařské pohotovostní služby (LPS).

A rovnou je také vyzývá, aby do 30. listopadu uzavřeli smluvní vztah s vybranou nemocnicí, která tuto službu poskytuje. „V případě, že se nezapojíte do zajištění LPS, bude Vám udělena sankce v souladu s ustanovením zákona číslo 372/2011 Sb.,“ píše všem Krnáčová.

Část obvodních lékařů tím naštvala. „Přece nás nikdo nemůže donutit, abychom sloužili na pohotovosti, když máme svých povinností dost. Já rozhodně odmítám,“ řekl MF DNES praktický lékař z Ostravy, který ale odmítl zveřejnění jména.

Nad postupem kraje kroutí hlavou i právník Sdružení praktických lékařů Jakub Uher. „Je to nesmysl. Takhle přece nemůže vypadat výzva, aby se lékaři podíleli na pohotovostních službách. Podle nás je to nevymahatelné. Vždy jde o smluvní záležitost dvou stran, je na nich, zda se dohodnou, nebo ne. Kraj to dobře ví, jen to zkouší,“ tvrdí Uher.

Podobně se k tomu staví Česká lékařská komora. Její právník lékařům poradil, jak mají postupovat. Zjednodušeně řečeno, ať projeví ochotu zapojit se do služeb, ale vymíní si adekvátní mzdu podle okolností, třeba včetně náhrad za provoz své ambulance. Nemocnice ekonomicky nevýhodnou smlouvu neuzavře.

Podle Krnáčové krajský úřad musel praktické lékaře oslovit, protože pohotovosti zajišťuje v regionu sedm nemocnic (Ostrava, Opava, Krnov, Karviná, Havířov, Frýdek-Místek) a lékařů jim ubývá.

„Povinnost zapojit se do LPS vyplývá ze zákona o zdravotních službách. A to v případě, že lékaře požádá krajský úřad, který mu udělil registraci – oprávnění k poskytování zdravotních služeb. Pokud lékař poruší povinnost podílet se na zajištění lékařské pohotovostní služby, hrozí mu sankce do výše 100 tisíc korun. A tu lze udělit opakovaně,“ líčí Krnáčová. Podle České lékařské komory až do výše 300 tisíc korun.

Řeknou si o přemrštěné mzdy

Zatímco některým nemocnicím už se noví lékaři do služeb hlásí, krajskému úřadu přišlo prvních devět dopisů od praktiků, kteří tvrdí, že by se do služeb na pohotovosti rádi zapojili, ale nemohou. Proč?

„Dva lékaři odcházejí do penze. Sedm argumentuje zdravotními důvody. Jelikož projevili ochotu zapojit se, správní řízení s nimi zahájit nemůžeme. Ale necháme si předložit potvrzení,“ uvedla Krnáčová.

Dopisů od lékařů dostane krajský úřad mnohem víc. „Taky budu argumentovat zdravotními problémy, i když pravé důvody jsou jiné. Další kolegové vsadí spíš na ty přemrštěné finanční požadavky,“ prozradil ostravský lékař pro dospělé.

Největší potíže se zajištěním pohotovosti má právě Městská nemocnice v Ostravě. Sloužit se moc nechce ani řadě lékařů z Karvinska či Frýdecko - Místecka. Naopak na Bruntálsku či Opavsku jsou zvyklí. Jenže také stárnou a potřebují posily.