Leopold Sulovský se vypravil do And.

Leopold Sulovský se vypravil do And. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Sulovský se vrací do And. Mám tam nedodělanou práci, říká horolezec

  • 4
Horolezec Leopold Sulovský se vrací do And, na 6 959 metrů vysokou Aconcaguu, nejvyšší horu západní i jižní polokoule. V jazyce Inků se nazývala Anco-cahuac, což v kačuánštině znamená "bílá stráž". Do Argentiny odletěl v pondělí s parťáky Pavolem Luptákem, Martinem Ningerem a Markem Ožanou.

Horolezec a senátor Leopold Sulovský už na nejvyšší horu Ameriky vylezl v roce 2008. "Máme tam ale rozpracovanou jednu lezeckou variantu v jižní stěně," upozornil. "Nedokončili jsme poslední žlábek, snad se nám to nyní podaří."

Aconcagua

Nejvyšší hora Ameriky Aconcagua.

Nejvyšší hora Ameriky, ale i jižní a západní polokoule je vysoká 6 959 metrů nad mořem. Leží v západní části Argentiny v pohoří Andy poblíž hranic s Chile. Je ohraničena údolími de las Vacas a de los Horcones Inferior.

Nachází se v Andesově horském pásmu, v argentinské provincii Mendoza. Jako první na Aconcaguu podle dostupných informací vylezl Matthias Zurbriggen v roce 1897. Ale před ním na vrcholu už mohli být Inkové.
Zdroj: Wikipedia

Půjde o prvovýstup? "Už to určitě někdo zkoušel, ale ta trasa není popsaná, takže by to prvovýstup mohl být," připustil horolezec. "Při našem minulém výstupu jsme kvůli počasí museli od našeho plánu v závěru ustoupit a vrátili jsme se pak k normální cestě."

Andy? Jiný svět než Himálaj

Osmapadesátiletý Sulovský, který jako první Čech vylezl na Mount Everest, říká, že Andy jsou úplně něco jiného než Himálaj, v němž byl asi pětatřicetkrát. "Je to změna, je tam jiné obyvatelstvo, jiná kultura, vypadá to tam jinak. Krajina je sopečného původu. Moc se mi tam líbí."

A ani mu nevadí přísné předpisy, které Argentinci pro horolezce v Národním parku Aconcagua stanovili. Například musejí sbírat vlastní výkaly.

Senát nedovolí další výpravy

"Každý, kdo překročí práh základního tábora, dostane pytlík s číslem na vlastní exkrementy a ty musí odevzdat," potvrzuje Sulovský. Nařízení argentinských úřadů však chápe. "Ne všichni to dodržují, ale je to zřejmě proto, že ve výšce nad čtyři tisíce tří set metrů nad mořem už tak nefungují mikroby, které exkrementy ničí. Ty by tak přibývaly."

Členové expedice Aconcagua 2013, jejíž rozpočet je kolem půl milionu korun, se vrátí 6. března. O tom, že by v brzké době vyrazil znovu i do Himálaje, Leopold Sulovský neuvažuje.

"Od minulého roku jsem v Senátu, a tak bych nechtěl dělat psí kusy," podotkl. "Když jednou ročně vycestuji na hory zhruba na měsíc, tak to ještě jde, ale himálajské expedice jsou o dvou měsících, a to už je moc."