Leopold Vidla pracoval do svých 75 let, na běžkách jezdil do 86. V pondělí...

Leopold Vidla pracoval do svých 75 let, na běžkách jezdil do 86. V pondělí spolu s rodinou oslavil rovnou stovku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

K lékaři nechodil, kurýroval se čajem a slivovicí. Nyní oslavil stovku

  • 4
Až do předloňska se dokázal postarat o sebe i rodinný dům se zahradou v Ostravě-Zábřehu. Nyní žije s dcerou a jejím manželem v ostravském paneláku. Leopold Vidla se narodil před první světovou válkou, ještě v 86 letech lyžoval a v pondělí oslavil rovných sto let.

Před necelými sedmi lety ovdověl. Zemřela mu manželka, s níž v Ostravě vychoval dvě dcery a strávil 61 let společného života - stihli tak oslavit i diamantovou svatbu.

Století v kraji

Lidí ve věku 100 let a více přibývá. V Moravskoslezském kraji jich v prosinci žilo 67, z toho jen osm mužů. V pondělí jejich řady rozšířil Leopold Vidla z Ostravy.

Přesto Leopold Vidla dál bydlel v rodinném domku v Ostravě-Zábřehu. Teprve ve svých 98 letech se přestěhoval ke starší dceři a jejímu manželovi.

Na svět sice v Ostravě-Kunčičkách přišel roku 1913 už na Tři krále, ale rodiče ho šli na matriku zapsat až další den. Úředně se tedy narodil 7. ledna. Teprve v pondělí proto oficiálně rozšířil řady stoletých a starších obyvatel země i obvodu Ostrava-Jih.

Těch loni žilo jen v nejlidnatějším obvodě Ostravy devět a letos tam může oslavit stovku dalších osm lidí. Pondělní oslavenec se ale od ostatních jubilantů liší: tím, že je muž.

"Už jsem blahopřál mnoha stoletým lidem, ale nepamatuji si, že by mezi nimi byl v posledních snad deseti letech nějaký muž," netajil při gratulaci starosta městského obvodu Karel Sibinský.

Místo léků čaj a slivovici

Protože skoro neslyší, Leopold Vidla nerozuměl tomu, co mu říkali první gratulanti, ale dobře věděl, že jde o oslavu jeho kulatého jubilea. A u svého zetě se hned začal shánět po kabátu.

"Každé jeho narozeniny jsme až do loňska slavili venku, proto se chce pořád oblíkat. Nedokáže pochopit, že tentokrát nikam nejdeme, ale slavíme doma," vysvětlovala jednašedesátiletá dcera oslavence Zdeňka Posoldová.

Leopold Vidla pracoval do svých 75 let, na běžkách jezdil do 86. V pondělí...

"Kvůli tomu, že skoro neslyší, je s ním dost těžká domluva, ale jinak je zdravý. Bere jen léky na vyšší tlak a ředění krve, ostatní hodnoty má podle lékařky lepší než mnozí dvacetiletí. Žádný cukr ani cholesterol," líčila žena za svého otce.

A recept muže na dlouhověkost? Hodně práce, sportu a místo léků slivovice s čajem.

"Dokud pracoval, nebýval nemocný. A když, tak nechodil k doktorům, ale všechno vždy léčil slivovicí a čajem," vzpomíná Zdeňka Posoldová s tím, že zdravotní kartu si její otec snad nechal založit, až když odcházel do důchodu.

V kondici ho udržovala práce

Leopold Vidla se vyučil soustružníkem a celý život, od 15 do 60 let, pracoval ve Vítkovicích. Zůstal tam pak ještě dlouho i po odchodu do penze. Do svých 75 let stál brigádně za rýsovacím prknem.

Možná právě to ho pomohlo velmi dlouho udržet ve skvělé fyzické kondici. "Až do svých 80 let lyžoval a miloval plavání. Když přijel na přehradu v Bašce, ani se neosvěžil a rovnou skočil po hlavě do vody. S hrůzou jsme vždy čekali, jestli vyplave," líčí Vidlova dcera.

Ještě v 86 letech se muž vydával na běžkách po Bělském lese. Teď už je ale slabý, ven moc nechodí. Den tráví hlavně v oblíbeném křesle sledováním televize, kterou si pouští nahlas do sluchátek, a čtením novin. Brýle nasazuje jen výjimečně. Stále ho zajímá politika. Kromě dvou dcer má čtyři vnuky a jednu pravnučku.