(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Shutterstock, MAFRA

Lidé mohou získat ekologické kotle zadarmo. Ani tak je mnozí nechtějí

  • 29
Obyvatelé Moravskoslezského kraje mají šanci získat ekologický domácí kotel za zlomek pořizovací ceny nebo i zadarmo. Politici chtějí zlepšit ovzduší tím, že moderní kotle zaplatí z veřejných peněz. Mnozí lidé je nechtějí ani tak.

Když žadatel dobře poskládá takzvané kotlíkové dotace od státu, kraje i obce, získá kotel za zlomek ceny nebo i zcela zdarma.

Ministerstvo životního prostředí do roku 2020 uvolní pro devět krajů až devět miliard korun z evropských fondů. Z toho má miliardu dostat Moravskoslezský kraj. Jednotlivec může získat 70 až 85 procent pořizovací ceny z maximální částky 150 tisíc korun. Další peníze k tomu však chce přidat kraj a zvažují to i mnohé radnice.

V pátek zastupitelé schválili návrh, ať krajský úřad přidává ke kotlíkovým dotacím pět procent.

Lidé, kteří splní podmínky, mohou tedy spojením dotací od kraje a státu získat až 90 procent ceny kotle. Některé radnice jim chtějí přidat od 5 až do 30 procent.

Města nabídnou dar či půjčku

Primátor Ostravy Tomáš Macura kolegům navrhne, aby město v dalších letech přispívalo žadatelům deseti procenty. „V ideálním případě tak lidé pořídí moderní kotel bez použití vlastních peněz,“ míní.

Ve Frýdku-Místku chtějí pokrývat rozdíl dokonce i v tom případě, že žadatel získá nejnižší dotaci ve výši 70 procent ceny. „Zaplatíme rozdíl, ale jen do 20 tisíc korun. U levnějších kotlů tak žadatelé získají 100 procent pořizovací ceny, u velmi drahých kotlů ne,“ říká mluvčí města Jana Matějíková.

V Karviné i Novém Jičíně navrhují radní dotaci pět procent, v Bohumíně či Hlučíně zvažují výhodné půjčky.

„Z ankety vyplývá, že obyvatelé vnímají kvalitu ovzduší jako jeden ze čtyř hlavních problémů Hlučína. V říjnu proto rozhodneme, zda lidem opět poskytneme na kotel bezúročnou půjčku nebo raději dar ve výši pět, případně až deset procent,“ zmiňuje starosta města Pavel Paschek.

Klimkovice dříve nabízely lidem dar na nový kotel do 20 tisíc a bezúročnou půjčku do 30 tisíc korun. Využila toho stovka lidí. Dalších sto dál zatěžuje životní prostředí lázeňského města. Proto radnice podpoří výměnu kotlů darem do výše 15 tisíc korun. Jde o 10 procent z maximální částky 150 tisíc, takže i lidé z Klimkovic mohou díky součtu dotací získat kotel zdarma.

Státní podmínkou je zateplení a plastová okna

Někteří lidé však netají, že o nabídky úřadů nestojí. „Plyn je drahý. Na vesnici máme kotle vyrobené podomácku. Nikdo nechce, aby někdo kontroloval, co pálí,“ říká Alena z Opavska.

„Vyplnit žádost je složité. Navíc ministerstvo trvá na tom, že žadatel o dotaci na kotel musí mít zateplenou fasádu i střechu a plastová okna. Já nemám peníze na rekonstrukci,“ krčí rameny pan Pavel.

Skeptičtí jsou i někteří komunální politici. „Obávám se, že lidé s nižšími příjmy se do výměny kotlů nepohrnou,“ domnívá se místostarosta Klimkovic Jakub Unucka.

Podle něj je velký problém v tom, že se dotace nevztahují na výměnu kotlů na uhlí. I náměstek Havlík přiznává, že podmínky pro získaní evropských dotací jsou tvrdší. Věří ale, že časem lidé kotle vymění: „Musejí. Po roce 2020 bude platit přísný zákon,“ dodává.