Příběhy z druhé světové války i dalších epizod 20. století lidé posílají do soutěže vyhlášené sdružením PANT a organizací Post Bellum. (Ilustrační snímek)

Příběhy z druhé světové války i dalších epizod 20. století lidé posílají do soutěže vyhlášené sdružením PANT a organizací Post Bellum. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Lidé už poslali do soutěže stovky příběhů. Některé jsou „mašínovské“

  • 0
Zpovídají babičky a dědy, mámy, táty, sousedy a známé i ty, na které je prostě jen někdo upozornil. Studenti, ale také lidé středního věku a senioři po desítkách posílají audio i videozáznamy do soutěže vyhlášené ostravským občanským sdružením PANT a organizací Post Bellum. Dokumentují příběhy minulého století.

Už teď mají organizátoři zhruba tři stovky nahrávek. "Určitě to ale není konečné číslo. Máme zkušenost, že ten největší nápor přichází až na konci. Lidé na tom pracují od vyhlášení a až s termínem ukončení nahrávky přihlašují," říká člen sdružení PANT a učitel ostravského Gymnázia Olgy Havlové Petr Šimíček. Průměrný věk soutěžících je 28 let, nejstarší má 84 a nejmladší 13 let.

Ve čtvrtek se navíc lidé v Ostravě poučili, jak svědectví pamětníků co nejlépe získat. V centru města našli stánek s informacemi, antikvariát a klub Fiducia hostil workshopy.

Už teď lidé posílají nepřeberné množství zajímavých nahrávek. Objevují se téměř "mašínovské" zážitky, třeba strhující zvuková nahrávka o dobrodružství z druhé světové války. Dva kamarádi podnikli šílený útěk z bavorského Erdingu, kde roky otrocky pracovali na tamním letišti. Na kolech se jim podařilo ujet nacistickým pronásledovatelům a ukrýt se nedaleko Pelhřimova.

"Důležitá jsou i svědectví každodennosti. Jak lidé prožívali jednotlivá období. Máme například vzpomínky na povinnou vojenskou službu. Dnes už je zrušená a mladí lidé si jen těžko představují, jak vypadala," komentuje Šimíček.

Soutěž Příběhy 20. století končí 1. listopadu. Získané audio i videonahrávky se poté stanou součástí databáze portálu Paměť národa.