Opravovaný vzácný kostel svatého Ondřeje v Hodslavicích na Novojičínsku.

Opravovaný vzácný kostel svatého Ondřeje v Hodslavicích na Novojičínsku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Lidé v Hodslavicích se skládají na opravu vzácného kostela

  • 0
Jeden z nejstarších dřevěných kostelů v Moravskoslezském kraji, kostel sv. Ondřeje v Hodslavicích na Novojičínsku, prochází rekonstrukcí. Na jeho opravu se skládají i lidé z obce a okolí. Kostel je unikátní například i jedinou mší slouženou každoročně poslední listopadový den na svátek Ondřeje.

Chátrající budovu, která sloužila věřícím již od druhé poloviny 16. století, chtějí řemeslníci dát dohromady do podzimu, pak bude kostel přístupný návštěvníkům celoročně. Na jeho opravu získala zdejší farnost dotaci z Evropské unie, půl milionu ale musí sama doplatit.

Proto už se místní farář Adam Kasperek obrátil s žádostí o příspěvek na okolní obce včetně Hodslavic. "Pan farář nás žádal o sto tisíc korun. Zatím jsme přispěli padesát tisíc, další část určíme na příštím zastupitelstvu," nastínila starostka Hodslavic Pavla Adamcová.

Také Michal Vařák pracuje na opravě hodslavického dřevěného kostela.

Tesař Jaroslav Liška na kostele sv. Ondřeje v Hodslavicích.

Na opravu se ale skládají i lidé. "Máme zatím vybráno víc jak sto tisíc korun," říká hodslavický farář Adam Kasperek. Na rekonstrukci střechy, věže, prohnilých krovů a úprav okolí kostela přispěla Evropská unie více jak pěti miliony korun.

Původně se měla dávat do pořádku i sousední chátrající budova z první poloviny 19. století - Fojtova stodola.

Protože ale jeden ze spoluvlastníků nesouhlasil s převodem do majetku obce, kulturní památka se zatím opravovat nebude. "Je nám to strašně líto, zamýšleli jsme, že by sloužila jako otevřený galerijní prostor na koncerty a podobné akce," dodala starostka Pavla Adamcová s tím, že podle Fojtovy stodoly je postavena vstupní budova do rožnovského skanzenu.