Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Lidé v tísni mohou získat byt. Šanci mají i žadatelé s dluhy

  • 7
Pro lidi z ulice, ghett či ubytoven, kteří nemají šanci získat byt kvůli dluhům, nebo i pro rodiny, jimž hrozí, že skončí na dlažbě, chystá Ostrava další záchrannou síť.

Stovce rodin, matek s dětmi nebo i jednotlivců nabídne magistrát sociální obecní byty. Zájemci o ně se už teď mohou hlásit magistrátu nebo sociálním pracovníkům obvodu, v němž mají trvalé bydliště. Město bude vhodné nájemníky už brzy vybírat ve spolupráci s úřadem práce, Agenturou pro sociální začleňování a radnicemi obvodů.

„Šanci dostanou lidé s trvalým bydlištěm v Ostravě, především obyvatelé šesti obvodů – Moravské Ostravy a Přívozu, Slezské Ostravy, Poruby, Jihu, Vítkovic a Mariánských Hor a Hulvák, ve kterých bude vyčleněno 105 bytů,“ říká náměstek primátora Michal Mariánek.

Byty budou podle něj rozdělené do tří kategorií. Padesát bytů bude sociálních, například pro lidi s dluhy, kteří nemají sami žádnou šanci dostat se ze začarovaného kruhu.

Sociální obecní byt budou moci nově získat i někteří dlužníci

„Výhoda nového programu spočívá v tom, že podmínky pro získání bytu jsou mírnější. Zatímco většinou jsou překážkou i dluhy na energiích či místních poplatcích, v tomto případě si obvody vymínily jediné – nesmí jít o lidi, kteří v minulosti vybydleli obecní byty a dlužili na nájemném,“ vysvětluje Mariánek.

Dalších 50 bytů bude v kategorii dostupných. Jsou určené chudým lidem, kteří pracují, ale vydělávají málo, nebo třeba samoživitelkám.

„Na bydlení jim sice bude i nadále přispívat úřad práce, ale nájemné bude reálné. Cílem je totiž dostat takové lidi z ubytoven, případně z nevyhovujících podmínek v sociálně vyloučených lokalitách a s pomocí sociálních pracovníků jim pomoci posunout se dál,“ líčí Mariánek.

Zbylé byty budou krizové. Nejdéle půl roku v nich mohou žít lidé, kteří náhle přijdou o bydlení.

Jde o jeden z nových projektů sociálního začleňování, na něž Ostrava vynaloží 110 milionů korun. Až 95 procent ale žádá od evropského sociálního fondu.