Vítkov rozhoduje o osudu svých sředních škol (Ilustrační snímek).

Vítkov rozhoduje o osudu svých sředních škol (Ilustrační snímek). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Lidé z Vítkova bojují za své střední školy, odmítají sloučení

  • 1
Málo práce, špatná dopravní dostupnost, nevyhovující ekonomická situace. Už teď dojíždějí k lékařům. Budou lidé z Vítkovska jezdit i za vzděláním? O osudu místních středních škol se právě rozhoduje. Změny by mohly platit od půlky příštího roku.

Budoucnost Gymnázia Vítkov a Střední školy Vítkov-Podhradí závisí na červnovém hlasování vítkovských zastupitelů. "Právě se zpracovávají dvě varianty. Personálně, ekonomicky i provozně. V červnu rozhodnou zastupitelé," říká starosta města Pavel Smolka.

První varianta počítá se sloučením obou středních škol. Přesunuly by se do prostor gymnázia, případně do volných učeben základní školy na náměstí. Pokud by se nevešly, město jim uvolní prostory sloučením svých základních škol.

Podle druhé verze by město od kraje gymnázium převzalo. Sloučilo by své dvě základní školy a vše by fungovalo v areálu gymnázia a sousední ZŠ Komenská. Do opuštěné budovy ZŠ Opavská by se přesunula Střední škola Vítkov-Podhradí. "Pro kraj jsou přijatelné obě verze. Čekáme na rozhodnutí zastupitelů Vítkova," uvedla mluvčí kraje Šárka Vlčková.

Vítkovské střední školy

Ve Vítkově jsou dvě samostatné střední školy. Přímo ve městě sídlí gymnázium, jež zajišťuje čtyřleté i osmileté gymnaziální vzdělání.

Střední škola s učebními obory, čtyřletými studijními obory a nástavbovým studiem je v místní části Podhradí. Kvůli úbytku studentů hledá kraj řešení, jak se školami coby zřizovatel naloží.

Školy preferují každá jinou variantu. Věc není lhostejná ani místním lidem, poslali kraji otevřený dopis. "Vítkovsko je geograficky znevýhodněné a nebere se na to ohled. Chceme, aby tady něco zůstalo," říká jeden ze signatářů dopisu Petr Dobeš.

Vedení Střední školy Vítkov-Podhradí se přiklání ke sloučení. "Je to nejvýhodnější pro město - jak z ekonomického hlediska, tak i z hlediska zachování nabídky vzdělání od učebních oborů až po gymnaziální vzdělání," říká ředitelka Lenka Návratová.

Dodává, že střední škola by samostatně do budoucna nemusela přežít. V regionu by zanikly učební obory. "Sloučení neznamená, že by se studenti gymnázia učili dohromady se studenty střední školy. Každý obor má svůj vzdělávací program," doplňuje.

Gymnázium upřednostňuje druhé řešení. "Přikláníme se k druhé variantě," potvrdila ředitelka gymnázia Marie Mikulíková.

Místní lidé chtějí nechat školy samostatné

Zachovat školy samostatně chce i značná část místních. Už v roce 2010 proti sloučení podepsaly přes dva tisíce lidí petici. Teď se obrátili na kraj. Také roznášejí letáky a informují starosty okolních obcí. "Je to problém celého mikroregionu. Ale informace ze strany města jsou skoupé," říká Vítkovan Petr Dobeš.

V případě sloučení se lidé obávají odlivu studentů. "Spousta rodičů, kteří své děti dávají na gymnázium kvůli prestiži, je přihlásí jinam," říká Dobeš.

Vítkovští zastupitelé už jednou o převzetí gymnázia hlasovali. Nesouhlasili. "Jak to bude teď, nevím. I kdybychom však gymnázium převzali, budou stále chybět peníze na mzdy, když nebude víc studentů," říká starosta Smolka.

Vedoucí krajského odboru školství Libor Lenčo nevyloučil, že by samostatnost střední školy mohla znamenat její konec. "Teď samostatně funguje, má za sebou úsporná opatření. Ale až počet žáků za dva tři roky ukáže, co dál," řekl.

Ať tak či tak, střední škola se z Podhradí přestěhuje. Kraj také v obou variantách trvá na utlumení osmiletého studia na gymnáziu. "Prvním termínem, kdy by mohlo ke změnám ve školách dojít, je 1. červenec 2013," dodal Lenčo.