Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Lidé z vyloučených lokalit dostali šanci, využil ji každý druhý

  • 2
Více než polovina z 273 přihlášených lidí z vyloučených lokalit uspěla v projektu „Příležitost dělá(t) zaměstnance“, který od loňského roku nabízely úřady práce napříč krajem.

Dlouhodobě nezaměstnaní, bez kvalifikace, žijící v nuzných podmínkách. Taková je většina účastníků projektu zaměřeného na hledání práce pro lidi z vyloučených lokalit.

„Podstatou programu je individuální práce s každým účastníkem z této ohrožené skupiny uchazečů o zaměstnání,“ vysvětluje mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

„Vedle poradenství jsou další kroky zaměřeny na aktivizaci klientů, jejich sebepoznání a zvýšení kvalifikace. Tomu se učí mimo jiné hned na začátku v motivačním kurzu, ve kterém je kladen velký důraz na praktickou stránku věci.“

Po pomalejším začátku, kdy vybraná firma, která projekt získala, nezvládala plnit své závazky a věci se museli ujmout lidé z úřadů práce, se projekt rozjel.

„Od srpna 2014 se do projektu zapojilo 273 lidí ze sociálně vyloučených lokalit na Ostravsku, Karvinsku, Novojičínsku, Bruntálsku a Frýdecko-Místecku. Nejvíce jich pak do něj vstoupilo v Ostravě a v Odrách,“ vysvětlila mluvčí.

Na hledání klientů projektu se podíleli nejen lidé z úřadů práce, ale také z neziskových organizací nebo přímo z daných městských úřadů.

„Na dvě desítky klientů k nám přišly na základě doporučení městských úřadů v Karviné, Ostravě a Krnově,“ pochvaluje si spolupráci se samosprávou manažerka projektu Petra Prouzová.

Úřad práce chce na úspěšný projekt navázat

Ze statistik přihlášených vyplývá, že tři čtvrtiny z nich byly dlouhodobě bez práce, obdobné procento klientů nemělo žádnou kvalifikaci, polovina lidí pak byla zadlužena a devětačtyřicet procent z nich nemělo stálé bydliště, žili na ubytovnách nebo v azylových domech.

„Společně ve skupině a pak i při individuálních schůzkách řešíme exekuční srážky z mezd, učíme se platit složenky, rozlišit hrubou a čistou mzdu či odlišovat mezi dohodou a pracovním poměrem,“ přibližuje jeden ze směrů projektu pracovní poradkyně Irena Sentenská. A samozřejmostí byla i možnost získání či změny kvalifikace.

„Této možnosti prozatím využilo devatenáct lidí. Rekvalifikační kurz dosud ukončilo devět z nich. Nejčastěji volili kurz zaměřený na práci v sociálních službách,“ vysvětlila Kateřina Beránková.

„V kurzu jsem se naučil nejen svařování, ale dozvěděl jsem se i řadu zajímavých informací týkajících se právě této profese. Baví mě to a rozšířil jsem si obzory,“ zhodnotil svou zkušenost jeden z účastníků projektu, pan Bronislav z Krnova.

„Jsem více aktivní, více se angažuju, nemám takový strach si sám zajít za zaměstnavatelem, donést mu životopis a zeptat se na práci,“ přidává další postřehy. I díky rekvalifikačnímu kurzu získal novou práci, po jeho úspěšném ukončení má přislíbenou pozici strojního údržbáře v jednom potravinářském závodě.

Projekt „Příležitost dělá(t) zaměstnance“ už pomalu spěje do svého cíle, pracovníci ostravského úřadu práce už ale mají připraveno jeho pokračování.

„Bude se jednat o komplexní a individuální pomoc lidem ze sociálně vyloučených lokalit a těm, kterým sociální vyloučení hrozí,“ vysvětluje Lucie Norysová z ostravského úřadu práce.

„Počítáme se zapojením neziskových organizací v regionu, obcí a Agentury pro sociální začleňování. V projektu uzpůsobíme aktivity pro tuto cílovou skupinu tak, aby byla naše podpora ještě účinnější.“