Tepelná čerpadla jsou přívětivá k ovzduší, hygienici ale prověřují i řadu případů, kdy působí hluk či vibrace. (Ilustrační snímek)

Tepelná čerpadla jsou přívětivá k ovzduší, hygienici ale prověřují i řadu případů, kdy působí hluk či vibrace. (Ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Sever Moravy sužuje hluk. Lidi stále častěji ruší i tepelná čerpadla

  • 6
Až každý desátý člověk v Moravskoslezském kraji trpí hlukem. Kromě dopravy a průmyslu ale lidé sebe i sousedy začali o klidný spánek obírat novým způsobem. Tepelnými čerpadly na rodinných domcích. Případů pro hygieniky neustále přibývá.

Potíže s hlukem v Moravskoslezsku

  • V Ostravě žije nad mezní hodnotou hluku 10,8 % obyvatel. Celý den tam hluk obtěžuje 33 400 lidí, rušení spánku hlukem je prokázáno zhruba u 27 800 osob. Hlavním zdrojem je doprava a průmysl.
  • Dále k nejvíce postiženým městům v kraji patří Opava, Havířov a Frýdek-Místek.
  • Vysoké procento obyvatel trpí nadměrným hlukem také v Návsí na Frýdecko-Místecku a v Šenově u Nového Jičína. Hlavním zdrojem je doprava.

Zdroj: Ekologický právní servis

Problém, o kterém před dvěma lety ještě nebylo slyšet. Krajští hygienici stále častěji řeší hlučnost tepelných čerpadel u staveb rodinných domků.

"Rostoucí počet tepelných čerpadel, která se využívají jako zdroje tepla staveb, je aktuálním problémem posledních dvou let. Jsou primárním zdrojem hluku. Dalším zdrojem hluku jsou i případné vibrace přenášené do konstrukce budovy při nevhodném usazení zařízení," upozornila ředitelka krajské hygienické stanice Helena Šebáková. Je to podobné jako u venkovních jednotek klimatizací.

Tyto případy zatím tvoří malou část z necelých dvou set podnětů, kterými se ročně krajští hygienici v souvislosti s hlukem zabývají. Nicméně jich rychle přibývá.

"Jejich řešení je velmi obtížné. Vzhledem k tomu, že se jedná o součást stavby domu, předává hygienická stanice výsledky stavebním úřadům," řekla Šebáková.

V případě překročení hlukových limitů se obecně zahájí správní řízení k uložení pokuty. Provozovatel hlučného zařízení také může dostat lhůtu na napravení situace.

Tělo reaguje na hluk jako na poplašný signál

Trvalé vystavení hluku a vibracím se totiž může velmi rychle projevit na zdraví. Sluch slouží člověku jako varovný systém, organismus reaguje na hluk jako na poplašný signál a spouští celou řadu mechanismů. Zrychlí se tep, zvýší tlak, roste hladina adrenalinu, dochází ke ztrátám hořčíku.

"Hluk má vliv na psychiku člověka, způsobuje únavu, rozmrzelost. Dlouhodobé vystavení hluku pak vysoký tlak, poškození srdce, snížení imunity, nespavost a ztrátu sluchu," uvedl Michal Bernard z Ekologického právního servisu, který problematiku hluku v Česku analyzoval.

Že jde v případě tepelných čerpadel o počátek nového trendu, ukazují i zkušenosti jednotlivých měst. Setkala se s tím až v poslední době.

"Problémy tohoto typu jsme řešili, ale zatím šlo o jednotlivosti. Někdy mohou být záminkou k vyřizování sousedských neshod," popsal zkušenosti zástupce ředitele Městské policie Karviná Václav Ožana. Dodal však, že hluk bývá častou příčinou sporů sousedů.

Strážníky v letní sezoně často volají například k zapnutým cirkulárkám, sekačkám a motorovým pilám. I přes nový trend ale stále největší procento lidí v kraji trpí hlukem z automobilové dopravy.

"Problematika hluku z dopravy každoročně tvoří více než polovinu všech podnětů na hluk. Loni jsme vydali 13 časově omezených povolení pro překročení hygienického limitu hluku a většina se týkala provozu na významných komunikacích," sdělila Helena Šebáková.

Jde například o tah I/48 z Českého Těšína přes Frýdek-Místek do Nového Jičína nebo silnici I/56 z Hlučína do Ostravy, Frýdku-Místku a Frýdlantu nad Ostravicí. Momentálně se kvůli hluku na cestách připravují protihlukové stěny v Opavě, u Krnova, v Ostravě-Nové Bělé a na dalších místech. Hlukovou výjimku má ale i průmysl.