Lidi v Orlové (na snímku Vlasta Růžičková) trápí prach a hluk z uhelných skladů v areálu bývalého Dolu Žofie.

Lidi v Orlové (na snímku Vlasta Růžičková) trápí prach a hluk z uhelných skladů v areálu bývalého Dolu Žofie. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Lidi v Orlové dusí prach z přeplněného skladu uhlí, úřady nepomáhají

  • 0
Původně to měl být sklad pro šest set tun uhlí, místo toho je v areálu bývalého Dolu Žofie v Orlové-Porubě překladiště se 100 tisíci tunami. A lidé z okolí, které trápí hluk a prach, zatím marně hledají zastání. Město, jemuž areál patří, tvrdí, že sbírá podklady, aby mohlo s firmou, která sklad provozuje, zahájit správní řízení.

"Situace je zoufalá. Uhlí už sem nevozí jen kamiony, ale také vlaky," řekla Vlasta Růžičková, která žije v ulici Na Kamenci, u bývalého Dolu Žofie.

Zhruba před sedmi lety zde vznikly uhelné sklady. Hluk a zvířený prach trápí obyvatele ulice dlouho, redakce MF DNES o tom informovala téměř před rokem (o problémech lidí v Orlové čtěte zde).

Jenomže od té doby se nic nezměnilo. Naopak. Je to ještě horší. "Kdybyste viděli, kolik je tu prachu na oknech, v záclonách, kobercích! Dýcháme ho čtyřiadvacet hodin denně a všechno drhneme kartáčem," zmínila Růžičková.

Areál u bývalého černouhelného Dolu Žofie v Orlové patří městu. Firma Olivenite kalahari (dříve Flaming paliva) tu měla skladovat 600 tun uhlí a jiného prašného materiálu. Jenomže ze skladu se stalo překladiště, nyní je tu 100 tisíc tun uhlí. "Už tu máme úplné uhelné Tatry. Město se jen vytáčí a říká, že nikdo nic neporušuje," postěžovala si Růžičková.

Uhelné sklady v areálu bývalého Dolu Žofie v Orlové.

Stavební úřad se problematikou skladování paliv v areálu bývalého dolu zabývá již šest let. Tehdejší nájemce požádal město, aby posoudilo jeho záměr skladovat v areálu paliva.

"Záměr byl v souladu s územním plánem, nebyla sem umístěna žádná stavba a firma využívala území stejně, jak se využívalo dříve. Žádné opatření stavebního úřadu nebylo potřeba," uvedla vedoucí odboru výstavby Hana Juřicová.

Situace se však změnila. "Provoz v areálu vzrostl, je z něj překladiště paliv a stavební úřad shromažďuje podklady pro zahájení správního řízení," sdělila Juřicová. Jak uvedla, jedním z podkladů, které jsou nutné pro přezkoumání záměru firmy, je takzvaná EIA - dokument o posouzení vlivů na životní prostředí. To provádí odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.

Sdružení Orlovák: My je snad budeme muset žalovat

Město tedy čeká, až bude mít jednotlivé podklady k dispozici, jenomže obyvatelům dochází trpělivost. "Víc než rok nám opakují, že když tu byla dříve šachta, je přece normální, že je tu uhlí. Jenomže dříve tady byla havarijní skládka, ne sto tisíc tun uhlí!" rozzlobila se Vlasta Růžičková.

Firmu, která překladiště paliv v Orlové provozuje, se redakci MF DNES nepodařilo kontaktovat.

Obyvatelé z ulice Na Kamenci několikrát městu napsali stížnost. Marně. Proto se obrátili na občanské sdružení Orlovák, jehož předsedou je rázný Radim Lapšanský. Ten má ve věci jasno: "Překladiště uhelných směsí je v rozporu s územním plánem, úřady s tím nic nedělaly. My je snad budeme muset žalovat," dodal Lapšanský.