Těžkooděnci Vězeňské služby přivádějí Radka Březinu, který v Ostravě čelí obžalobě z pokusu uplácení dozorce. (13. června 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Další soud lihového bosse Březiny. Dozorci ve vazbě prý nabízel úplatek

  • 1
Může dostat maximálně podmínku, přesto údajný šéf lihové mafie Radek Březina, kterému v jiném procesu hrozí až doživotí, bojuje na Krajském soudu v Ostravě o očištění. Podle obžaloby loni v dubnu v ostravské vazební věznici nabídl dozorci patnáct tisíc korun za zařízení mimořádné návštěvy.

Dozorce 16. dubna odpoledne vedl Březinu od telefonu zpět do cely. Na chodbě se dali do hovoru. A pak se verze rozcházejí.

"Zajímal se o systém povolování návštěv a postěžoval si, že mu další návštěvu manželky nepovolili. Pak řekl, že by dal patnáct tisíc, kdyby to někdo uměl zařídit," vypověděl dozorce.

To Březina odmítl: "Žádný úplatek jsem nenabízel, to je směšné. Jen jsem poznamenal, že mě každá návštěva advokáta stojí patnáct tisíc, které bych ušetřil, kdyby mohla přijít manželka a já jí nějaké věci mohl předat," hájil se Březina.

Dozorce Březinovo počínání hned neoznámil, jen upozornil kolegu, aby si na něj dával pozor. Až další dozorce incident nahlásil nadřízenému.

Úplatek? To by postrádalo logiku, hájí se Březina

Poprvé se tímto případem zabýval Okresní soud v Ostravě, který  Březinu obžaloby zprostil. Státní zástupkyně se ale odvolala a spis se dostal ke Krajskému soudu v Ostravě. "Ten letos v únoru zprošťující rozsudek zrušil a nařídil provést další úkony," řekl státní zástupce Alois Dlouhý.

Březina v Ostravě

Další rozhodnutí padlo v dubnu. Březina za podplácení dostal osmiměsíční podmíněný trest. Zkušební dobu soud stanovil na patnáct měsíců. S tímto rozsudek zase nesouhlasil Březina.

Teď se konalo další líčení. Březinův obhájce označil předchozí rozsudek za nesmyslný.

"Jde jen o spekulace a žádná fakta. Stojí proti sobě dvě verze a platí zásada, že v případě pochybnosti se rozhoduje ve prospěch obžalovaného," konstatoval a dodal, že pokud soud řekl, že dozorcova výpověď je věrohodná, tak současně nijak nezdůvodnil, proč by měla být výpověď Březiny nevěrohodná.

Také Březina byl na soudní jednání důkladně připraven a z papíru četl asi půlhodinový obhajovací projev. "Věděl jsem, že o návštěvách rozhoduje ředitel věznice a ne dozorce, tak by úplatek postrádal logiku. Netušil jsem, že dozorce píše doporučení," řekl soudu.

Rozhodnutí odročeno

Také chodba byla podle něj jako místo pro nabídku úplatku velmi nevýhodná. "Na chodbě jsou kamery, možná s mikrofonem. Kdyby, tak bych si spíše vybral místnost pro hovor s obhájci, která není monitorována, a s tímto dozorcem jsem tam také býval," pokračoval a také zmínil údajné odlišnosti v dozorcově výpovědi.

Státní zástupce Dlouhý žádá potvrzení podmínky. "Dozorce svědčil pod přísahou s možností postihu, pokud by nevypovídal pravdivě. Pan obžalovaný se může hájit, jak uzná za vhodné," řekl například.

Soudkyně nakonec verdikt nevynesla a kvůli rozsahu argumentace obou stran rozhodla o odročení líčení na příští týden.

Ve vazbě je Březina kvůli kauze ukrytých barelů s tisícovkami litrů nezdaněného lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Daňový únik na nelegálním lihu byl vyčíslen téměř na půl miliardy korun. Soud projednávání této kauzy odročil na 7. až 11. července (více o soudu zde).

Březina a jeho bratr jsou stíháni i v souvisejícím trestním řízení, ve kterém je obviněno kvůli obchodování s nezdaněným lihem 15 lidí. Podle žalobců lihová mafie na nezdaněném lihu mohla ošidit stát nejméně o tři miliardy korun.