Na obchvat už ve Frýdku-Místku čekají desítky let.

Na obchvat už ve Frýdku-Místku čekají desítky let. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Miliardy vyčistí skládky i ropné laguny v Moravskoslezském kraji

  • 1
Moravskoslezský kraj se dočká rychlejšího odstraňování starých ekologických zátěží. „Jen letos běží jedenáct projektů za 2,2 miliardy korun a na podzim se budeme bavit o dalších,“ slíbil při návštěvě Ostravy ministr financí Andrej Babiš.

Na hezčí prostředí s čistší půdou i vzduchem se mohou těšit obyvatelé řady míst v regionu. Stát totiž letos vypisuje výběrová řízení za miliardy korun, jejichž cílem je napravit staré ekologické škody. Až zmizí nebo se zbaví jedovatých látek různé skládky, haldy i jiná území, region získá prostory pro nové využití.

Největší z letošních ekologických projektů je podle Babiše sanace skládky Skatulův hliník ve Frýdku-Místku za více než půl miliardy. „Po jejím dokončení bude možné zahájit stavební práce na obchvatu města,“ dodal ministr.

Skládka brzdí obchvat města

Ačkoli pozemky v okolí skládky již patří městu nebo soukromým vlastníkům, projekt sanace řeší hutní společnost ArcelorMittal. „Minulý týden skončila lhůta pro podání nabídek dodavatelů do výběrového řízení vypsaného ministerstvem financí. Celkové náklady se mohou vyšplhat až na 800 milionů korun. Sanační práce mají trvat 42 měsíců a předpokládaná termín jejich zahájení je 1. 10. 2015,” říká mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková.

Vyčištění lokality je pro město významné. A to hned ze dvou důvodů. „Tím prvním a zásadním je samozřejmě obchvat města. Bývalá skládka se nachází v jeho trase a musí být odstraněna ještě před nebo současně s jeho výstavbou,” říká náměstek primátora Frýdku-Místku Karel Deutscher (ČSSD).

„Neméně důležitým důvodem je, že z území města zmizí ekologická zátěž po Válcovnách plechů, které na ni ukládaly odpad z výroby, často s obsahem škodlivých látek,“ dodal.

Zmizí i laguny z haldy

Společnosti ArcelorMittal se týká i dílčí projekt sanace dvou lokalit Čpavkárny v Ostravě. „Dokumentace je hotová a ministerstvo již zveřejnilo ve věstníku, že vyhlásí veřejnou zakázku s náklady do 60 milionů. Očekáváme, že práce začnou letos a skončí příští rok,“ říká Černá Dvořáková.

Stovky milionů stát zaplatí i za čtyři ekologické projekty dalších tří ostravských firem: OKK Koksoven, BorsodChemMCHZ a Vítkovic. Konkrétně strojírenské Vítkovice se dočkají vyčistění poslední části haldy v Hrabůvce, na které vlastník firmy Jan Světlík před lety plánoval golfové hřiště. „Doufáme, že už za pár dní budeme znát vítěze zakázky, který na podzim začne odtěžovat lagunu ropných látek. Ta v minulosti sloužila také jako havarijní skládka města Ostravy pro případy ropných havárií. Práce by měly trvat deset měsíců a stát nejvýše 100 milionů korun,“ říká Jiří Michálek, ředitel pro strategii Vítkovic.

V Orlové se dočkají náměstí

V novém vítkovickém projektu jde o sanaci asi pěti hektarů haldy, která se rozkládá mezi Místeckou ulicí a řekou Ostravicí. Dalších 90 hektarů už prochází revitalizací, kterou také platí stát. „Hořící část hlady má být uhašena v roce 2017. Až bude celé území vyčištěné a budeme vědět, jak vypadá, zvážíme jeho další využití. Možnosti jsou omezené, protože jde o součást biokoridorů. S golfovým hřištěm už nepočítáme, zřejmě půjde o přírodní zelený prostor určený k volnočasovým aktivitám.“ nastínil Michálek.

Čtyři z letošních projektů na odstraňování starých ekologických škod, způsobených především důlní činností nebo výstavbou vodních nádrží pro zásobování dolů a hutí, přinesou prospěch Orlové, Soběšovicím, Hornímu Benešovu a Vítkovu. Kromě toho je v plánu sanace bývalého distribučního skladu Benziny v Bohumíně.

Především Orlované netrpělivě čekají na projekt nazvaný Humanizace centra Orlové-Lutyně. Získají totiž vytoužené náměstí. „Orlová je bývalé hornické město a nové náměstí v Lutyni má být náhradou za zaniklé historické centrum v Orlové-Městě,“ vysvětluje starosta města Tomáš Kuča (ČSSD).

Stát podle něj zaplatí podzemní stavební práce, tedy překládky kabelů a sítí, podzemní parkoviště a povrchovou úpravu, kdežto nadzemní práce i vybavení uhradí město. „Finalizujeme smlouvy tak, aby mohly být podepsány do konce prázdnin. Ministerstvo financí slíbilo, že výběrové řízení vyhlásí ve třetím čtvrtletí,“ doplnil starosta.