Kybernetický nůž ve Fakultní nemocnici v Ostravě.

Kybernetický nůž ve Fakultní nemocnici v Ostravě. | foto: Fakultní nemocnice Ostrava

Likvidátor rakoviny v Ostravě pracuje pět let. Pomohl už 2 500 lidem

  • 2
Pět let zachraňuje nebo alespoň prodlužuje životy těžce nemocným lidem. Ostravský kybernetický nůž již pomohl více než 2 500 lidem. Do fakultní nemocnice přijíždějí lidé z celé země a onkologická klinika zatím nikoho neodmítá.

Nejdříve prodělal infarkt, potom se u něj projevila srdeční arytmie. Lékaři mu voperovali kardiostimulátor, jenže ten po čase vytvářel elektrické výboje až příliš často, klidně i pětkrát do týdne. „Čekal jsem, kdy kardiostimulátor nezabere, jak by měl, a se všemi jsem se pořád jen loučil. A pak jsem se dozvěděl o kybernetickém noži,“ vzpomíná dnes už dvaašedesátiletý Vladimír Prokš z Opavy.

Zpočátku nevěřil, že by mu roboticky řízený ozařovací přístroj ve Fakultní nemocnici Ostrava mohl pomoci, ba co víc, strašně se ho bál. „Je veliký. Když pod ním ležíte, není to příjemné,“ vysvětluje Prokš. Zákrok nakonec podstoupil v pátek 13. března ve 13:00 hodin. Smůlu neměl.

Ředitel ostravské fakultní nemocnice David Feltl před kybernetickým nožem.

„Ta mašinka, kterou nosím na srdci, nebyla od března vůbec nutná. Zatím jsem neměl ani jeden elektrický výboj. Se psem denně našlapeme šest až deset kilometrů, a když se cítím velmi dobře, tak vyjdu i schody,“ říká Prokš.

Pět dní v týdnu, patnáct hodin denně

Kybernetický nůž v ostravské fakultní nemocnici, který je jediný v zemi, pomohl během pěti let už více než 2 500 těžce nemocným lidem. Někteří z nich mu říkají nůž ze Star Wars, golem nebo ničitel nádorů. Jeho léčba je přesná a bezbolestná, do Ostravy kvůli němu proto dojíždějí pacienti z celé České i Slovenské republiky.

„Poptávka je veliká, pracujeme pět dní v týdnu patnáct hodin denně. Snažíme se nikoho neodmítat, což se nám zatím daří,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice Ostrava a přednosta onkologické kliniky David Feltl.

Léčba kybernetickým nožem je především kratší a šetrnější než klasická léčba rakoviny a až na výjimky probíhá ambulantně. Protože nevyžaduje invazivní zásah do těla, není bolestivá a je možná při plném vědomí. Třetině nemocných pomůže kybernetický nůž prodloužit a zkvalitnit život, dvě třetiny vyléčí.

„Nejčastěji léčíme karcinom prostaty, který má třetina našich pacientů. Pak to jsou nádory plic, jater, slinivky, mozku, páteře. Limitem není místo v těle, jen velikost nádoru,“ zmínil Feltl.

Nejdražší léčba nožem levnější než klasické ozařování

„Karcinom prostaty vyléčíme u devadesáti devíti procent lidí, naopak rakovinu slinivky nevyléčíme vůbec. Pacientům ale nabízíme nízkou toxicitu, rychlý efekt a dobrou kvalitu života.“

Mozkovou metastázi jsou lékaři schopni ošetřit už do deseti dnů. Nezhoubná onemocnění spěchají méně. „U karcinomu prostaty, kde je dlouhý a velmi pomalý průběh choroby, máme čekací dobu zhruba dva až tři měsíce,“ řekl Feltl a dodal: „Nejdražší léčba, což je léčba karcinomu prostaty, stojí 150 tisíc korun, to je levnější než klasické ozařování, které stojí kolem 200 tisíc korun.“

Přístroj si pochvalují odborníci i z jiných nemocnic. „Často společně konzultujeme složité situace a předáváme do péče našim kolegům v Ostravě pacienty, u kterých jsme nedokázali odstranit zcela radikálně celý nádor nebo chirurgická léčba je nevhodná či nemožná,“ sdělil například Robert Lischke z Fakultní nemocnice Motol.

V současné době je onkologická klinika ostravské nemocnice jedním z nejvytíženějších ozařovacích center na světě.