Model „nové“ Bystroušky z produkce Adama Krhánka.

Model „nové“ Bystroušky z produkce Adama Krhánka. | foto: Dalibor Maňas, iDNES.cz

Liška Bystrouška se vrátí do obory možná už letos, kybersochař finišuje

  • 1
Ještě letos by se měla do hukvaldské obory vrátit socha lišky Bystroušky. Podklad pro kopii původní sochy, kterou ukradl neznámý vandal, tvoří kybersochař a specialista na 3D technologie Adam Krhánek z Kuřimi na Brněnsku.

„Když půjde vše hladce, začátkem prosince budu vytvářet sádrovou formu. Počítám, že v půlce prosince budu schopen předat ‚finální sádru‘ do slévárny,“ uvedl Krhánek. Model nové lišky pomohla vytvořit 3D tiskárna.

„Souboru dvaceti tiskáren trvalo vytištění modelu zhruba třicet hodin,“ přiblížil Krhánek. „Momentálně modeluji povrch sochy v plastelíně. Přešel jsem tedy na klasickou sochařinu. Původně jsem chtěl sochu tvarově dokončit v 3D editorech v počítači. Kdybych totiž vytvářel vlastní sochu, tak bych pravděpodobně modeloval prakticky pouze v počítači.“

Jenže moderní technologie nejsou vždy vším. „Vytvoření takovéto, pokud možno dokonalé, repliky virtuálně ale naráží na pár úskalí. Nejpodstatnější je reprodukce 3D skrz 2D monitor. Často se totiž stává, že mám o objektu nějakou představu, ale po vytištění vidím, že realita působí úplně jinak,“ vysvětlil Krhánek.

„Monitor jednoduše zkresluje. Z toho důvodu si většinou sochu nejprve vytisknu ve zmenšeném měřítku a popřípadě objekt ještě upravuji.“

Proto je vytištěný a slepený model obalený centimetrovou vrstvou plastelíny. „A nyní model dotvářím. Hotový tvar v plastelíně bych rád dokončil do konce listopadu,“ poznamenal Krhánek.

Práce na nové soše se pak posune do finále. Krhánek vytvoří sádrovou formu a sádrovou lišku předá do slévárny. Samotnou sochu pak vytvoří sochařský ateliér ve Veverských Knínicích.

„Tato firma má již s Leošem Janáčkem a jeho liškou Bystrouškou zkušenosti. Jsou totiž mimo jiné autory odlitku sochy lišky Bystroušky od akademického sochaře Jiřího Marka na Janáčkově náměstí v Brně,“ řekl Krhánek.

Místo v hukvaldské oboře působí bez sochy lišky Bystroušky hodně pustě.

Socha lišky Bystroušky, která zmizela z obory u hradu Hukvaldy.

Do hukvaldské obory by se tak přesná bronzová kopie sochy lišky Bystroušky měla vrátit ještě letos. Rozpracované dílo už viděl i vnuk autora originálu lišky Bystroušky Karla Vávry.

„Strašně mě hřeje někde u srdce, že pomaličku vzniká alespoň replika té sochy, a je neuvěřitelné vidět ten proces,“ řekl České televizi Marek Penhaker.

Kolem opuštěného kamene v hukvaldské oboře ještě do prosince zapracují dělníci. „Dlažba je různě rozhozená, zčásti chybí, takže bude kompletně sejmuta a položena znovu, stejně tak opěrná zídka pod liškou, schody, lávka přes příkop, to vše se udělá znovu. Plánujeme, že nová liška bude zajištěna elektronicky i mechanicky,“ prozradil televizi Václav Kotásek ze stavebního oddělení Biskupství ostravsko-opavského.

Jak vznikal model lišky Bystroušky

18. října 2015