Vedoucí stavebního úřadu Jiří Švarc už 3. srpna obyvatelům domů na Přednádraží oznámil, že se musí vystěhovat.

Vedoucí stavebního úřadu Jiří Švarc už 3. srpna obyvatelům domů na Přednádraží oznámil, že se musí vystěhovat. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Opravte do šedesáti dnů šest domů, vyzval úřad majitele Přednádraží

  • 114
Stavební úřad v pátek vyzval majitele, aby do šedesáti dnů od doručení výzvy odstranil závady na šesti domech v Přednádraží v Ostravě-Přívoze. Závady se týkají například elektroinstalace, sklepů nebo komínů. Majitel domů Oldřich Roztočil řekl, že oprava domů nepomůže, dokud nebude opravena kanalizace.

Úřad už před dvěma týdny obyvatelům Přednádraží nařídil, aby se vystěhovali, protože domy podle něj nejsou bezpečné. Přes 100 lidí, převážně Romů, mezi nimiž je mnoho dětí, domy odmítá opustit. Už tři týdny mají vodu jen z cisterny, dostávají se také do stále větší finanční tísně, protože přišli o část sociálních dávek.

Výzva přesně definuje, jaké práce v kterých bytech a domech je nutné udělat. "Nutné je provést revize elektroinstalace a plynu, zkoušky těsnosti vnitřních rozvodů vody a kanalizace, vyčistit suterén od splašků a jiných odpadů, vybudovat nové překlady nad dveřmi a okny, zajistit funkčnost komínů, zajistit balkony proti vstupu, opravit okna, okapy, uvolněné zábradlí, odstranit plísně a tak dál," uvedla mluvčí Pondělíčková.

Majitel rozhodnutí stavebního úřadu nechápe

Výzva se týká domů číslo 8, 10, 12, 13, 15 a 17. Pět z těchto domů je stále obydlených, ze šestého se lidé nedávno vystěhovali na ubytovnu. Dohromady je v těchto domech 74 bytů. "Pouze ve čtyřech bytech nebyly zjištěny žádné závady, ale ve společných částech domů je třeba provést uvedené práce," uvedla mluvčí. Doplnila, že pokud majitel závady neodstraní, může dostat pokutu až 200 tisíc korun. Úřad trvá na tom, aby se lidé z Přednádraží vystěhovali. Podal proto žádost o soudní vystěhování.

Majitel domů na Přednádraží Oldřich Roztočil.

"Proč mi dávají nějaké lhůty k opravám, když podle jejich nařízení v těch domech stejně nesmí nikdo být? To mělo přijít jako první věc, než rozhodli o uzavření domů," řekl Roztočil.

Jednání úřadů je podle něj šikanózní a je to jen fraška. "Kolik dní má na opravu provozovatel kanalizace? I kdybych domy opravil, když nebudou mít funkční kanalizaci, stejně se nic nezmění," řekl. Nefunkční kanalizace je podle něj důvodem, proč domy dosud nemohl opravit. Komu kanalizace patří, není vyjasněné.

Kumar Vishwanathan z občanského sdružení Vzájemné soužití, který lidem v ghettu pomáhá, řekl, že jsou na tom nyní stejně, jako by byli bezdomovci.

"Nemají nájemní smlouvy, tak už nemohou brát sociální dávky na bydlení. Mají minimum na přežití. Na různých úrovních jednáme, aby mohli dostat mimořádnou okamžitou pomoc," řekl Vishwanathan. Mimořádná okamžitá pomoc je dávka, která má lidem pomoci v situacích mimořádného charakteru.

V pondělí voda snad poteče

"Sociálka lidem dokonce sebrala třicet procent, týká se to celého Přednádraží. Co dál, nevíme, je to hodně napjatá situace," řekl Jan Bandy, který vystupuje jako mluvčí obyvatel Přednádraží. Lidé mezi sebou vybírají peníze, aby mohli majiteli domů zaplatit další část dluhu. Ten navíc podle Bandyho udělali lidé, kteří už se z Přednádraží vystěhovali.

Domy na Přednádraží.

Kvůli dluhu vodárny před třemi týdny odpojily v Přednádraží vodu. Nyní je šance, že by ji mohly možná v pondělí pustit v domě číslo 8. Je samostatným odběrným místem, za které majitel tento týden dluh uhradil. Opětovné spuštění vody záleží na tom, zda je v pořádku potrubí.

Obyvatelé i majitel domů usilují o to, aby se je podařilo postupně opravit a vyjmout ze seznamu neobyvatelných. Pak by tam lidé mohli znovu dostat nájemní smlouvy. Na počátku srpna měly v domech nájemní smlouvy na dobu neurčitou pouze dvě rodiny, ostatním smlouvy vypršely.

Lidé z Přednádraží na odchod nepomýšlejí

"Jsme rádi, že voda bude fungovat na té osmičce. Budeme se snažit, aby byly zprovozněny ostatní baráky. Musíme pomoct majiteli tím, abychom pro něho vybrali peníze, aby mohl uhradit část dluhu," řekl Bandy. Obyvatelé domy opravují. "Byli tady nezodpovědní lidi, po nich jsme to vyklidili, vyčistili, začali malovat chodbu, odstraňovat bod po bodu, co bylo stavebním úřadem nařízeno. Teď se budeme snažit zprovoznit dvanáctku, barák po baráku, doufám že nám to vyjde," řekl Bandy.

Vishwanathan řekl, že obyvatelé Přednádraží teď řeší, jak uhradit staré dluhy, ale také jak to udělat, aby po opětovném puštění vody nevznikly dluhy nové. "V jednom prázdném bytě v tom domě bude kohoutek s vodoměrem a jedna žena bude mít klíč. Bude to fungovat jako benzinová pumpa. Zapíše se, kdo si vzal kolik vody, aby nevznikaly další dluhy," uvedl.

Kromě šesti obydlených stojí v ghettu ještě další čtyři domy. Dům číslo 19 nařídil úřad majiteli zbourat, vlastník čeká na oponentní znalecký posudek. U domu číslo 11 musí majitel zazdít okna a dveře, také domy číslo 4 a 6 už nejsou obydlené a jsou značně zchátralé.

V Přednádraží nedávno stál ještě jeden dům, který patřil obvodu. Ten ho nechal zbourat, protože jeho oprava by byla neekonomická.

,