Speciální nástřik dostala i porodní vana v jednom z pokojů Městské nemocnice Ostrava. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Méně bakterií i zápachu. V Moravskoslezském kraji nanonástřik chválí

  • 5
Šéfové záchranné služby v Moravskoslezském kraji doufají, že našli způsob, jak lépe chránit zdravotníky i pacienty v sanitkách před přenosem virů a bakterií. A nejen oni. Stále více organizací testuje účinky japonského nanomateriálu, který v Česku nabízí ostravská firma.

„Před měsícem jsme nechali zkušebně ošetřit interiéry patnácti sanitek speciálním nástřikem s nanočásticemi titanu. Ty podle výrobce likvidují mikroorganismy. První kontrolní měření se dělalo tento týden. Dopadlo dobře,“ říká ředitel záchranky Roman Gřegoř.

Znečištění se testuje pomocí bioluminiscenční metody. Měření ukázala zajímavá fakta.

„Hodnoty znečištění povrchu volantu jedné ze sanitek ještě před nástřikem dosahovaly 4 900 relativních světelných jednotek - RLU. Už deset minut po nástřiku ale klesly na 1 800 RLU a po měsíci na 1 012 RLU,“ říká Jaromír Hanačík z firmy NanoZone, která aplikuje certifikovaný japonský přípravek s nanočásticemi a prokázanou antimikrobiální účinností.

„Výsledky jsou úžasné. Každé snížení hodnoty znečištění mikroorganismy je dobré pro pacienty i zdravotníky. Pokud bude účinnost stejná i po dalších dvou třech testech, necháme možná ošetřit všech 60 sanitek,“ říká Renáta Vřeská, náměstkyně pro zdravotní péči Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje.

„Další výhodou nanonástřiku je, že sanitky se lépe udržují. Na ošetřených místech se nedrží tolik nečistot jako dřív,“ dodala.

Šatny už tolik nepáchnou

A nejen to. Petr Dyszkiewicz, jednatel společnosti STaRS Karviná, která spravuje městská sportoviště, je nadšený tím, jak nanonástřik likviduje pachy.

„Nechal jsem na zkoušku ošetřit různé prostory, například dámské sprchy v krytém bazénu nebo hokejové šatny na stadionu. Hodnoty znečištění se snížily desetinásobně, uklízečkám přitom stačí na kachlíky méně čisticích přípravků a někdy dokonce jen proud horké vody. Nic z toho ale veřejnost nevidí, takže ani neocení. Naopak si už hráči mohli všimnout podstatně menšího zápachu v hokejových šatnách,“ říká Dyszkiewicz.

„Nejvíc to bylo vždy cítit v šatně pod tribunou, kde nejsou okna. Úplně se tam zápachu zbavit nelze, ale po nástřiku je situace o 60 až 70 procent lepší. A s likvidací pachů mám i osobní zkušenosti. Když jsem si nechal ošetřit interiér svého auta, po jednom dni už nebyla cítit vůně nové kůže. A do dvou dnů zmizel nepříjemný zápach po vyčištění klimatizace, který se v autě drží obvykle nejméně týden,“ dodal šéf karvinských sportovišť s tím, že nechá časem ošetřit další prostory.

O nanonástřik se zajímají i další zdravotnická zařízení

Stejně tak Boris Blažej, starosta TJ Sokol Poruba. „Před třemi měsíci jsme nechali nastříkat šatny se sprchami v přízemí. Jsme spokojení, protože teď nesmrdí, lépe se uklízejí a působí příjemnějším dojmem. V listopadu proto necháme ošetřit i šatny v patře,“ uvedl.

O nástřik nanočásticemi titanu se teď začínají zajímat i další zdravotnická zařízení, firmy nebo třeba dopravní podniky z regionu, ale i jiných krajů.

„S některými už spolupracujeme, s dalšími začínáme jednat,“ říká Hanačík. Poznamenal, že nanomateriál velmi zaujal například Dopravní podnik města Brna (DPMB), jenž chce ošetřit interiéry vozů hromadné dopravy kvůli epidemii žloutenky.

„Uvažujeme o tom, že necháme zkušebně ošetřit deset autobusů, deset trolejbusů a deset tramvají,“ potvrdil provozní ředitel DPMB Jiří Valníček.