Koho zvolit? Třeba některou z menších stran či hnutí.

Koho zvolit? Třeba některou z menších stran či hnutí. | foto: Martin Veselý, MAFRA

I uskupení, co nejsou v Parlamentu, chtějí na radnice. Seznamte se

  • 0
Jsou jedním z fenoménů nadcházejících voleb. Nová uskupení, která v některých případech zastupují tváře z komunální politiky už známé. Nezaplavují ulice billboardy, do kampaně dávají třeba „jen“ desítky tisíc. Co slibují změnit?

V předvolební mele jejich hlas tak trochu zaniká. I neparlamentní strany či nová uskupení, za kterými nezřídka stojí známí komunální politici, chtějí získat křesla v radničních zastupitelstvech.

Co je největší potíž v místě, kde kandidují - a jak by ji řešili? MF DNES se ptala lídrů některých uskupení z bývalých okresních měst kraje.

Kampaň, co nestojí miliony

  • Menší uskupení, která rovněž usilují o hlasy v komunálních volbách, vkládají do kampaně menší částky než rozšafnější soupeři. 
  • Jednu z nejlevnějších kampaní avizuje bruntálské hnutí Prozměnu. Dá do ní maximálně deset tisíc korun. Jeho zástupci jsou přesvědčeni, že je lidé zvolí kvůli tomu, že jsou známými a poctivými občany. Několik desítek tisíc do kampaně vloží třeba koalice Opavané či sdružení Bruntál 2014. 
  • Zástupci Změny pro Ostravu mají připraveno zhruba 120 tisíc a Zelená pro Opavu investuje částku do 450 tisíc korun.

Třeba lídr Svobodných v Ostravě Jiří Zapletal za největší potíž nemá nezaměstnanost či ovzduší. „Je to však fakt, že v Ostravu jako prosperující město již téměř nikdo nevěří. To vede k odklonu investorů, odchodu lidí,“ zmínil Zapletal. Řešení vidí v zamezení rozhazování peněz, nákupu nesmyslných pozemků a omezení neprůhledných dotací.

Peter Harvánek, který vede do voleb kandidáty Změny pro Ostravu, jako jeden z receptů na „nedostatek perspektivní práce s férovými mzdami“, který tíží krajské město, navrhuje dát obcím peníze na rozvoj skutečně aktivní politiky zaměstnanosti. „Vybudujme rekvalifikační centra pod zárukou města, která budou produkovat kvalitní zaměstnatelné lidi v různých oborech, po kterých je poptávka.“

A Karel Sládeček, lídr ostravské Strany práv občanů, chce vrátit do kraje výrobu, aby se lidé vraceli. „Jinak se území stane baštou zločineckých skupin a příživníků.“ 

Problémy Opavy očima lídrů? Doprava i úbytek lidí

Zástupci opavských uskupení, které redakce oslovila, se v pohledu na klíčové problémy města různili. Třeba lídr Změny pro Opavu, současný náměstek primátora Dalibor Halátek, zmínil jako největší trable dopravu a malou podporu zaměstnanosti. „Město musí být mnohem aktivnější ve vykupování a budování podnikatelských zón, využívání brownfieldů a podpoře místních firem,“ myslí si Halátek. 

Další z členů opavské rady, náměstkyně primátora Pavla Brady, která jde do voleb za Zelenou pro Opavu, vidí z dlouhodobého pohledu jako jednu z největších potíží úbytek obyvatel. „Za posledních deset let nás je o čtyři tisíce méně,“ připomněla. Město podle ní už udělalo některá opatření, aby se v něm lépe žilo mladým rodinám. A další - třeba nové předškolky pro děti od dvou let - se chystají.

Do třetice další z členů opavské rady, náměstek Daniel Žídek, který kandiduje za Hnutí nezávislí - Energie, označil za největší potíž parkování a fakt, že radnice nedává dost peněz do údržby a oprav městského majetku, hlavně škol, ale i cest a chodníků.

Petr Pavlíček, lídr Opavanů, koalice Občanů, Nezávislých a Pirátů, pak zmínil několik bolavých míst, mezi nimi třeba dopravní zátěž v některých místech Opavy nebo čistotu kolem nádraží. „Hm, asi budeme muset všichni spojit síly a chtít něco pro Opavu dělat!“ 

Radní zabrzdili rozvoj města, míní novojičínský Svobodný

Podle lídra novojičínských Svobodných Pavla Fardy dnešní radní zabrzdili rozvoj města. „Vedení slibovalo, že rozvine průmysl a udělá z města skvělé místo k bydlení. Ani jedno neudělalo,“ míní Farda a dodává, že s ohledem na aktuální slabé možnosti rozvoje průmyslu se Svobodní chtějí zaměřit na zmíněné zlepšení podmínek pro bydlení.

Lídři bruntálských uskupení, jež oslovila MF DNES, se v potížích města shodli. „Chceme se soustředit na tři oblasti: bezpečnost, zaměstnanost a investice,“ řekl lídr Bruntálu 2014, starosta Petr Rys.

Lídr kandidátky Prozměnu, zastupitel Radek Zatloukal, by chtěl nezaměstnanost a odliv mladých řešit zvýhodňováním místních podnikatelů při zadávání městských zakázek či zrušením vyhlášek omezujících zábavu mladých.

Další z bruntálských zastupitelů, lídr Otevřené radnice Ivan Hronec by naopak chtěl zavést vyhlášku omezující pohyb dětí a mladistvých v noci po městě. „Je třeba zvýšit bezpečnost zvlášť v některých částech města,“ řekl Hronec.

Vybudování obchvatu či nutnost řešení parkování. To zmínil jako priority lídr Frýdečanů a Místečanů Zdeněk Stolař.

A lídr sdružení Spolu pro Karvinou Petr Rabas vyjmenoval hned několik velkých potíží, které má za nejpalčivější. Mezi nimi třeba i zprůhlednění dotací jednotlivým žadatelům včetně sportovních klubů, aby to nebylo „já na bráchu, brácha na mě“.