Podomní prodejci obtěžují lidi nejen v bytech, ale i na ulicích.

Podomní prodejci obtěžují lidi nejen v bytech, ale i na ulicích. | foto: archiv, MF DNES

Podomní prodejci nesmí do města, radnice je nechtějí

  • 5
Jsou neodbytní, někdy i agresivní. Někteří lžou a podvádějí. Na prodejce, kteří chodí po domech a nabízejí plyn, energie i zboží, si stěžují stovky lidí. Města v Moravskoslezském kraji na problémy reagují zákazem podomního prodeje.

"Paní, hodíte mi klíč? Potřebuju se dostat do domu," oslovil neznámý muž karvinskou seniorku Markétu Trombíkovou. Poté, co na ni zazvonil, vykoukla ven z okna bytu ve třetím patře. Odmítla. Za pár minut už ale muž zvonil přímo na její dveře.

"Nevím, jak se dostal nahoru, asi ho někdo pustil. Strčil mi nohu do dveří a začal se vyptávat, komu platíme elektřinu. Chtěl vidět smlouvu a nabízel podle něj strašně výhodné ceny," popsala Trombíková. Neodbytného prodejce se nakonec zbavila odmítnutím.

Podobné potíže mají v Karviné desítky především starších lidí. Potýkají se s náporem prodejců plynu, elektřiny, mobilních tarifů i pojištění. Na desítky stížností radní zareagovali úplným zákazem podomního prodeje. "Od 14. března bude zakázáno cokoliv nabízet po domech," uvedl primátor Karviné Tomáš Hanzel.

Kde se nesmí prodávat

Už několik let platí zákaz podomního prodeje v Bohumíně a ve Frýdku-Místku. Od začátku letošního roku v Českém Těšíně, od 1. března v Bílovci, od 14. března v Karviné. O podobném kroku uvažuje také Ostrava. Pokud tam k lidem domů přijde někdo něco prodávat, mohou na něj zavolat strážníky. Prodejcům hrozí vysoké pokuty, mohou zaplatit i 30 tisíc korun, firmy až 200 tisíc.

Městská policie právě po městě roznáší letáčky, které o novém nařízení informují. Pokud někdo zákaz poruší, hrozí mu pokuta až 200 tisíc.

Karviná je od začátku roku už třetím městem v pořadí, které se snaží prodejce vytlačit pryč. "Chceme především chránit naše starší občany, jsou čím dál víc vystavováni nekalým prodejním praktikám. Tento druh prodeje je vnímán velmi negativně, je otravný," zdůvodnil zavedení stejného zákazu starosta Bílovce na Novojičínsku Petr Klimek.

Zákaz v Bílovci platí od začátku března. A třeba v Českém Těšíně prodejci do domů nemohou už více než dva měsíce. "Lidé mají v ruce nástroj, jak je dostat z domu pryč. Mohou zavolat městskou policii," sdělila mluvčí města Dorota Havlíková.

Návštěva prodejců je totiž lidem nejen nepříjemná. Často bývají úmyslně klamáni, aby podepsali nabízenou smlouvu. "Například prodejci energií se vydávají za zástupce ČEZ a tvrdí lidem, že musí podepsat novou smlouvu," popsala praktiky Havlíková.

Mluvčí ČEZ Jaroslav Jurča přiznal, že se na společnost takto podvedení zákazníci často obracejí. "Na naši zákaznickou linku kvůli tomu volá spousta lidí," řekl. Sám se dokonce s podobným podvodníkem přímo setkal. "Přišel ke mně domů pán, který mi tvrdil, že probíhá regulace cen a mám podepsat novou smlouvu," popsal Jurča.

Prodejci zákazy nerespektují

Jednotlivá města chtějí prostřednictvím zákazu obtěžování lidí podomními prodejci vymýtit. Zkušenosti ale ukazují, že prodejci jsou nenapravitelní.

"Ubylo jich, ale stále to zkoušejí. Lidé ale mají lepší možnost se bránit, stačí zavolat městskou policii a ta prodejce vykáže," uvedla mluvčí Bohumína Lucie Balcarová. Zákaz tam platí několik let. Přestupek se ve většině případů řeší domluvou a právě vykázáním.

"Ale už jsme teď řešili i případ, kdy byli prodejci tak drzí, že nerespektovali ani vykázání strážníky. V tom případě dostanou pokutu ve správním řízení," dodává Balcarová.

Jednotlivec pak zaplatí 30 tisíc korun. Také v Českém Těšíně už došlo i na správní řízení, před dvěma týdny tam strážníci úředníkům předali případ dvou nenapravitelných prodejců.

Zákaz podomního prodeje zvažuje i ostravský magistrát. Měl by být součástí nového tržního řádu. "Právě se připravuje. Na programu zastupitelstva by mohl být ještě letos na jaře. Obsahovat by měl úplný zákaz podomního prodeje," uvedla mluvčí Andrea Vojkovská.

Naopak třeba v Opavě se jej lidé zřejmě nedočkají. "Zvažovali jsme jej už loni, když se připravoval zákaz pouličního prodeje. Podle našich právníků ale nemůžeme regulovat něco, co se děje v soukromých domech," vysvětlil Ondřej Skácel z opavské radnice.

Pokud starší lidé naletí podvodnému prodejci, nesmí marnit čas. Odborníci radí oslovit místní klub seniorů, který dotyčnému pomůže zrušit podepsanou smlouvu. Důležité je však stihnout to, než vyprší potřebná lhůta. "Lepší je také k jednání s prodejcem přivolat sousedy nebo přímo policii," radí opavský policejní mluvčí René Černohorský.