Šimpanzí mládě Beira.

Šimpanzí mládě Beira. | foto: Pavel Vlček

Otevření pavilonu primátů v Ostravě se odkládá, nejsou stromy

  • 2
Zní to jako vtip, ale není. Ostravská zoo má nový pavilon s obří voliérou pro lidoopy a opice. Město ale nesehnalo umělé stromy a kvůli tomu se budou zvířata dál tísnit v betonových klecích. Jak dlouho? To nikdo neví.

"Rádi bychom šimpanze i kočkodany stěhovali co nejdřív. Ale půjde to, až bude pavilon vybavený," říká mluvčí zoo Šárka Kalousková.

"Do léta se to už asi nestihne," naznačil ostravský primátor Petr Kajnar. Důvod? Město muselo zrušit veřejnou soutěž na dodavatele umělé vegetace za 6 milionů korun a vypsat novou.

Dvě ze tří přihlášených firem totiž včas nedodaly všechny potřebné doklady.

Dodavatele umělých stromů s liánami bude město opět vybírat až v březnu či dubnu. A výroba s instalací obřích sklolaminátových kmenů nejspíš potrvá déle než měsíc.

"Zkusím se ještě pobavit s ředitelem zoo o tom, zda tam nemohou být například suché kmeny. Ty by se zřejmě daly zajistit rychleji a za méně peněz," míní Kajnar.

Podle Kalouskové sice zahrada počítá s přírodními kmeny stromů do venkovní voliéry, ale do vnitřních prostor je umístit nemůže.

"Šimpanzi tráví většinu času v korunách stromů. Ze zkušeností našich i kolegů ze západních zoo víme, že v teplém a vlhkém prostředí 'tropického pralesa' dřevo rychle hnije. Vliv má i agresivní moč. Nemůžeme riskovat, že obří kmeny spadnou a zraní zvířata. Problematická a drahá by byla i jejich častá výměna pomocí jeřábu," líčí Kalousková.

Zoo trvá na imitaci pralesa ze sklolaminátu. "Je to odolný, netoxický a pro zvířata příjemnější materiál než třeba beton či železo, které se neosvědčily," dodává mluvčí.