V Ostravě by nově mohla být městská veterinářka, kolegové jsou ale proti. (Ilustrační snímek)

V Ostravě by nově mohla být městská veterinářka, kolegové jsou ale proti. (Ilustrační snímek)

Ostrava chce městskou veterinářku, komora hrozí ženě vyloučením

  • 16
Městská policie Ostrava chce zaměstnat na plný úvazek veterinární lékařku. První městská veterinářka v zemi má zkvalitnit chod psího útulku. Navíc policii ušetří až půl milionu korun ročně. To ale vyvolalo nevoli mezi veterináři. Podle nich by žena mohla být dokonce vyloučena z komory.

A ušetřilo by nejen město, ale i zájemci z řad chovatelů. Nová městská veterinářka Eva Matějová by jim mohla aplikovat čip za symbolický poplatek či zadarmo. Tomu všemu chce však zabránit Komora veterinárních lékařů.

O co jde Ostravě

Město, přesněji městská policie, která se stará o útulek s téměř 150 psy, chce přijmout do pracovního poměru veterinářku. Slibuje si od toho lepší péči o psy i celkový chod útulku, a navíc úsporu kolem půl milionu korun ročně. Podle veterinární komory to však není možné - zakazují to její stanovy.

"Není možné vytvořit statut městského veterináře, odporuje to stanovám naší profesní komory. Veterinární lékařství je svobodným povoláním. Můžeme pracovat jen sami na sebe nebo pro veterinární kliniky. Nemůže nás zaměstnat město ani jeho organizace," vysvětluje předseda okresního sdružení veterinárních lékařů v Ostravě Pavel Müller.

Ačkoli další veterináři ve městě nechtějí zatím vystupovat veřejně, postup města je rozzlobil. Jde jim totiž o princip, ale také o velké peníze.

"Šikujeme se a připravujeme k obraně. Najali jsme právníka, který bude za peníze komory hájit naše zájmy," tvrdí jeden z nich.

Podporují je i kolegové odjinud. "Nedivím se ostravským kolegům. Divím se jen té kolegyni, že do toho jde. Svým krátkozrakým počínáním uškodí sobě, kolegům i veterinárnímu stavu," míní šéf okresního sdružení veterinárních lékařů na Karvinsku Stanislav Cienciala.

Eva Matějová, která zatím pracuje na soukromé klinice v Opavě, ale už podala výpověď, aby mohla nastoupit do Ostravy, řekla ve čtvrtek MF DNES, že o tom nechce mluvit.

Někteří veterináři mladé ženě vyhrožovali po telefonu

Šéf ostravských strážníků se tomu nedivil. "Sesypala se, protože několik veterinářů jí telefonicky vyhrožovalo. Řekli, že když k nám nastoupí, zasadí se o její vyloučení z komory," uvedl Zdeněk Harazim.

Dodal, že by to ženě zničilo kariéru. Přitom jde podle něj o pracovitého člověka, který má ke zvířatům hezký vztah. "Osvědčila se, když byla před pár lety jako studentka na praxi v našem útulku i u jízdního oddílu. Proto jsem ji požádal, ať k nám nastoupí," dodal Harazim.

Situaci v Ostravě sleduje i prezident veterinární komory Jan Bernady z Brna. "Je to region razovity," říká lakonicky a netají, že pokud se s městem nedohodnou místní zástupci komory, přijede osobně.

Podle něj může městská policie zaměstnat, koho chce, ale je otázkou, co pro ni bude veterinářka dělat.

"Léčebnou a preventivní péči může vykonávat jen člen veterinární komory. Naše stanovy ale členům zakazují nechat se zaměstnat kýmkoli, kdo zvířata vlastní nebo s nimi nakládá. Pokud se tedy veterinářka stane zaměstnancem města či jeho organizace, může přijít o členství v komoře a nebude moci léčit, nakupovat léky a jsou tam i další omezení," vysvětluje Bernady.

Harazim: Když to bude nutné, podáme žalobu a uspějeme

Tvrdí, že komora by se s městem ráda dohodla smírně, ale když to bude nutné, obrátí se na soud či na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. On i další veterináři navíc míní, že město přijetím veterinářky peníze neušetří, spíš naopak.

Zatímco teď se o psy v útulku stará Veterinární klinika Vítkovice, která vyhrála výběrové řízení, zaměstnává několik lékařů, je vybavená a neúčtuje městu pojištění a další výdaje, lékařka přijde s prázdnýma rukama. Město bude hradit její mzdu, odvody i další výdaje včetně vybavení.

Zdeněk Harazim si však stojí za svým. "I když vybavení koupíme, brzy se nám to vrátí," míní a dodává, že pokud si to lékařka pod tlakem okolí nerozmyslí, přijme ji.

Ověřil si totiž u právníků, že mu to nezakazuje žádný zákon. To veterinární komora si podle něj udělala stanovy, jaké jí vyhovují, a postavila je nad zákon.

"Já jsem do toho lékařku vtáhl, mou povinností teď je poskytnout jí právní ochranu. Kdyby ji vyloučili z komory, podáme žalobu. Věřím, že uspějeme. Každý má právo nechat se zaměstnat. Právník je také svobodné povolání a řada jich je zaměstnaná," líčí Harazim.