Michal Vyhlídal z Městského muzea Rýmařov ukazuje pravěký sekeromlat, který objevili archeologové při výzkumu, jenž předcházel rekonstrukci rýmařovského náměstí. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Poklady“ z rýmařovského náměstí. Archeologové našli i nástroj z pravěku

  • 1
Výlet do historie můžete do konce listopadu podniknout v Městském muzeu Rýmařov. Vystavují tu archeologické nálezy, které loni odkryl výzkum, jenž předcházel rekonstrukci zdejšího náměstí. Jeden z nejzajímavějších objevů vydala západní část náměstí - základy domu z doby počátků města.

„V Radniční ulici se našly základy domu, který se dá datovat do 13. století, tedy do doby vzniku města (jeho počátky se kladou do 70. let 13. století – pozn. red.),“ líčí kurátorka výstavy Petra Malá.

Archeologové přinesli například i důkaz o tom, kudy před staletími vedla centrem města hlavní cesta. Procházela podél jižní strany radnice. „Ta cesta byla nádherná, dvouvrstvá. Základem byly štěty, tedy nakolmo usazené kameny následně vysypané štěrkem,“ vysvětluje Malá.

Mezi odkrytými nálezy byly i drobnosti.

V zemi pod náměstím ale archeologové odkryli i drobnosti – prstýnek nebo podkovy. A taky jeden nečekaný nález – pravěký sekeromlat.

„Jedná se o typický nástroj doby eneolitu (období zhruba mezi lety 4000 a 2200 před naším letopočtem – pozn. red.),“ říká pracovnice muzea.

Existuje několik verzí, jak se pod náměstí sekeromlat dostal. Ta nejpravděpodobnější vypráví o tom, že ho někdo ve středověku našel na poli a odnesl si ho domů. Z toho, že archeologové nástroj objevili v hromadě železné strusky, se dá usuzovat, že ho kdosi před staletími používal v železářské dílně. Těžba a zpracování železné rudy od středověku patřily k městu, stejně jako těžba dalších kovů.

Výstavu v rýmařovském muzeu si můžete prohlédnout vždy od úterý do pátku od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin, v sobotu je otevřeno do 16 hodin, v neděli pak jen odpoledne od 13 do 16 hodin.