Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Psi i divočáci. Mezi zvířaty na severovýchodě země se šíří nemoci

  • 4
Tolik zvířat postižených nakažlivými nemocemi, jako hlásí v poslední době Moravskoslezský kraj, neregistruje Státní veterinární správa nikde jinde v zemi.

Alarmující je hlavně velký počet psů, kteří se v ostravském útulku nakazili parvovirózou. Většina byla záhy utracena nebo uhynula.

Běžná není ani trichinelóza u divokých prasat. V regionu však myslivci v lednu ulovili hned dva nakažené kusy - na Čeladné na Frýdecko-Místecku a ve Vratimově u Ostravy.

„Vyšetření na trichinelózu je povinné, protože nemoc je přenosná na člověka a může zabíjet,“ říká zástupce ředitele Krajské veterinární správy Pavel Paciorek s tím, že oba divočáci proto skončili v kafilérii.

Nákaza kosila králíky v parku

Zajímavé je i zjištění veterinářů, že divoké králíky v Krnově hubily koncem roku epidemie dvou nemocí současně. „V parku za Albertem nacházeli lidé od listopadu uhynulé divoké králíky. Strážníci jich do konce roku posbírali dvacet,“ připomíná mluvčí Krnova Dita Círová (o případu více zde).

Původně vše nasvědčovalo tomu, že se opakuje situace z roku 2010, kdy tamní přemnoženou králičí populaci decimovala epidemie myxomatózy. Laboratorní vyšetření později potvrdila zajímavou odlišnost. „Jednalo se o smíšenou infekci: myxomatózu a mor králíků,“ říká Pavel Paciorek z veterinární správy.

V útulku už bez nákazy. Snad to vydrží

Státní inspektoři už přes měsíc řeší i neobvyklou situaci ve velkém psím útulku provozovaném Městskou policií Ostrava. Ten je od 5. ledna pro veřejnost zavřený kvůli epidemii parvovirózy - vysoce nakažlivého střevního onemocnění, které je nebezpečné hlavně pro štěňata.

V útulku postupně onemocnělo 58 psů. „Sedm jich uhynulo, třicet bylo utraceno a jednadvacet se podařilo vyléčit,“ popisuje mluvčí strážníků Vladimíra Zychová s tím, že v tuto chvíli už není v útulku žádný nemocný pes.

Podle ředitele Městské policie Ostrava Zdeňka Harazima se nové příznaky nemoci v útulku nevyskytly od 29. ledna. Už za pár dní tak uplyne dvoutýdenní karanténní lhůta, po které bude možné útulek otevřít.

„Ve středu udělá odborná firma celkovou očistu a dezinfekci útulku. Veterinární inspektoři, kteří zahájili správní řízení a nařídili uzavření útulku, pak rozhodnou, kdy ho lze opět otevřít,“ říká Harazim.

„Pokud se neobjeví nové onemocnění, předpokládáme, že útulek by mohl znovu začít přijímat a vydávat psy 18. února,“ dodal Paciorek.

Jak MF DNES upozornila už v lednu, rozsah a následky epidemie překvapily řadu veterinářů. Divili se, že před příchodem inspektorů utratila veterinářka útulku devatenáct psů včetně dospělých, kteří měli být proti parvoviróze očkovaní i přeočkovaní.

Útulek už nejspíše nebude provozovat městská policie

„Parvoviróza je nebezpečná hlavně pro štěňata a mladé psy. Většinu dospělých očkovaných psů veterináři umí vyléčit,“ přibližuje místopředsedkyně Moravskoslezského spolku na ochranu zvířat Helena Kohutová. „Osobně si myslím, že útulek epidemii nezvládl. Veterinářka se některých psů zbavila, aniž otestovala, zda jsou nakažení,“ dodává.

Členové spolku nyní zvažují, že podají podnět k prošetření postupu veterinární lékařky Státní veterinární správě, případně policii.

Pavel Paciorek, zástupce ředitele Krajské veterinární správy v Ostravě, ale netají, že podobný podnět už dostali. A museli ho odmítnout. „Náš právník pisateli odpověděl, že stížnosti na postup soukromého veterinárního lékaře neřešíme my, ale Komora veterinárních lékařů.“

Bývalí radní Ostravy před dvěma lety chtěli, aby útulek zaměstnával městskou veterinářku. Město by tak ušetřilo za léčbu i čipování psů. Proti tomu brojila Komora veterinárních lékařů s tím, že to neumožňuje její profesní řád. Podle něj totiž nesmí být veterináři závislí na chovatelích zvířat.

Ostrava tehdy ale profesní řád obešla. Jak? Přijala mladou lékařku Evu Matějovou pouze jako zástupkyni vedoucí útulku. Stejná žena se však navíc stará o psy také jako soukromá veterinářka. Při hromadné nákaze sama zkolabovala a na pár dní skončila v nemocenském stavu.

Koncem ledna navíc podala nečekaně výpověď vedoucí útulku Martina Kaštovská. „Po vzájemné dohodě skončila k poslednímu lednu,“ potvrdil Zdeněk Harazim. Tvrdí, že její odchod přímo nesouvisí s epidemií parvovirózy. Nicméně o důvodech zatím nikdo mluvit nechce.

Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO) už v lednu řekl, že navrhne provozní i personální opatření, která zlepší situaci v útulku a zabrání opakování epidemie v takovém rozsahu, jaký nemá v zemi obdoby.

A podle informací MF DNES v úterý radní rozhodli, že útulek už nebude provozovat Městská policie Ostrava, ale bude patřit pod městský odbor životního prostředí. Mluvčí města Andrea Vojkovská sice potvrdila, že radní schválili změny týkající se útulku, ale zatím nechtěla upřesnit jaké. „Pan primátor je okomentuje až na středeční tiskové konferenci.“