Koaliční politici spojování růstu daně z nemovitosti s dopravou zdarma odmítají. (Ilustrační snímek)

Koaliční politici spojování růstu daně z nemovitosti s dopravou zdarma odmítají. (Ilustrační snímek) | foto: Archiv MF DNES

Frýdeckou MHD zdarma zaplatí všichni, kdo mají ve městě dům nebo byt

  • 24
Radní Frýdku-Místku chtějí v příštím roce od majitelů domů a bytů na území města získat dvakrát více peněz. Do městské kasy by tak přiteklo o třicet milionů víc. Vyšší daň z nemovitosti prošla minulý týden zastupitelstvem. Stejná částka je přitom v rozpočtu potřeba k "zalepení" díry po bezplatné městské dopravě.

"Nově město stanovilo místní koeficient, kterým se násobí daň z nemovitostí, nová vyhláška nabude účinnosti 1. ledna 2013," řekla frýdecko-místecká mluvčí Jana Matějíková. "Důvodem byla částečná kompenzace výpadku daňových příjmů města," dodala.

Shodou okolností jde o částku, která téměř přesně koresponduje s penězi, kterými město vykrývá ztrátu místního Dopravního podniku z bezplatné přepravy v rámci MHD.

Tu slíbili frýdecko-místečtí sociální demokraté svým voličům jako kompenzaci za dopravní problémy způsobené neustále odkládaným zahájením stavby obchvatu města.

"Se stoprocentním navýšením daně z nemovitosti nemůžeme souhlasit," říká předseda frýdeckomístecké ODS Petr Konůpka. "Považujeme jej za daň všem občanům města za populistické a nehospodárné zavedení MHD zdarma," dodal.

Vyšší koeficient má více měst v kraji

Koalice spojování růstu daně z nemovitosti s dopravou zdarma odmítá.

"Nejde o zaplácávání díry v rozpočtu vzniklé kvůli MHD zdarma, ale propadem příjmů z daní," vysvětlil radní Jaroslav Chýlek. "Podle ministerstva financí měl být letos náš příjem 560 milionů korun, ve skutečnosti to bude jen 502 milionů," dodal.

"Vedení města se rozhodlo jít cestou zvyšování daní, namísto snahy o úspory, takže na jejich krok doplatí i ti, kteří například městskou hromadnou dopravou nejezdí. Přitom by ta částka šla získat jedním škrtem pera," komentoval zdražení Petr Konůpka.

"Rozhodně nejsme jediným městem, které se snaží snížit výpadek příjmů změnou koeficientu daně z nemovitosti," říká Jana Matějíková. "Této možnosti už v minulosti využil například Havířov nebo Bohumín," dodala.

Místní koeficient daně z nemovitosti zvýšila například i Opava. "Důvodem zvýšení bylo zabezpečení vyššího příjmu rozpočtu této jediné daně, která bez přerozdělovacího procesu je v celé výši příjmem rozpočtu obce," vysvětlila opavská tisková mluvčí Lada Dobrovolná.