Na začátku byla snaha pomoci hendikepovaným lidem, na konci vládnou roztrpčení a vztek. (Ilustrační foto)

Na začátku byla snaha pomoci hendikepovaným lidem, na konci vládnou roztrpčení a vztek. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Dluhy a trestní oznámení. Milionová pomoc postiženým končí průšvihem

  • 10
Jaroslav Dembinný z Českého Těšína ví, jak těžký je život na invalidním vozíku. I proto se snažil pomáhat s dotacemi postiženým. Nakonec však zbyly jen nesplněné sliby a dluhy. Lidem došla trpělivost. Někteří žádají o pomoc policii.

Lítost i zlost cloumají lidmi, kteří tvrdí, že je podvedl Jaroslav Dembinný a jeho sdružení AZHA - Asociace zdravotně hendikepovaných akademiků.

"Dluží mi za cestovné, ale hlavně osvědčení o rekvalifikaci a slíbené zaměstnání," zlobí se invalidní důchodce Jan Pospíšil.

Obrátil se na MF DNES s tím, že od šéfa sdružení AZHA chtěl certifikát nebo práci. "Slíbil mi práci, ale nemám nic," říká muž, který si na ostravském úřadu práce vybral kurz skladníka, navštěvoval ho měsíc a v lednu úspěšně složil zkoušky. Ale nemá o tom žádný doklad.

Kam zmizely peníze?

Jaroslav Dembinný se svým sdružením AZHA získal na projekt nazvaný "Plnohodnotně zpátky ve společnosti" od ministerstva práce a sociálních věcí příslib dotací až 5,7 milionu korun.

Na rekvalifikaci a zaměstnání postižených lidí dosud vybral 2,3 milionu, ale sliby nesplnil, peníze došly a další žádá marně.

Řádně totiž vyúčtoval jen 590 tisíc. Čeká ho kontrola z finančního úřadu a možná i trestní stíhání.

Na to, že sdružení AZHA neplní závazky vůči zdravotně postiženým klientům z Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka, dodavatelům, zaměstnancům ani poskytovateli dotací, upozornila MF DNES poprvé už koncem února.

"Problémy vyřeším, dluhy vyrovnám. Dostaneme peníze od ministerstva práce a sociálních věcí," tvrdil tehdy Jaroslav Dembinný.

Sdružení AZHA končí...

Jenže sliby nesplnil. Obě kanceláře sdružení v třineckém Hotelu Steel jsou už týden prázdné, dveře zamčené, po logu ani památky...

"Musel jsem se vystěhovat. Sdružení ruším...," netají Dembinný.

Stále sice tvrdí, že situaci řeší, ale řadě lidí už došla trpělivost. "Dala jsem na konci února okamžitou výpověď, protože mi dluží mzdu za dva měsíce," říká žena, která nechce zveřejnit jméno.

Ve sdružení se starala právě o problémový projekt Plnohodnotně zpátky ve společnosti financovaný z evropských dotací a částečně i ze státního rozpočtu prostřednictvím ministerstva práce a sociálních věcí.

"Vybrala jsem od klientů jízdenky, ale proplatit je nemohla. Na účtu nebyly peníze. Přístup k nim měl asi jen pan Dembinný," dodala žena s tím, že ze stejných důvodů nemohla klientům zařídit práci.

Telefonování, posílání e-mailů a SMS. Vše marné

Sdružení totiž chyběly peníze, které mělo posílat firmám na mzdy zdravotně postižených. Další zálohy sice žádalo, ale zbytečně. "Sdružení AZHA teď další peníze nedostane. Už jsme mu poskytli zálohy ve výši 2,3 milionu korun, ale zatím doložilo jen čerpání 590 tisíc korun," vysvětluje mluvčí ministerstva práce Petr Sulek.

Zatímco klientům dluží AZHA kromě slibované práce a osvědčení o absolvování rekvalifikace stokoruny za jízdné, Lucii Kopecké, která kurzy se svými lektory vedla, dluží přes 141 tisíc korun.

"Pan Dembinný dřív sliboval, že moje faktury uhradí, teď ale nezvedá telefon, nereaguje na SMS ani e-maily," říká Kopecká, která nechtěla dál čekat a obrátila se na Okresní státní zastupitelství v Karviné.

"Podala jsem podnět k prověření protiprávního jednání," nastínila žena, kterou Dembinný dostal do potíží i proto, že 54 tisíc korun musí sama zaplatit firmě, jejíž lektoři jí pomáhali s vedením kurzů.

Dembinný: Patnáct let pomáhám a teď tohle

Než se Kopecká obrátila na státní zastupitelství, jednala s ministerstvem, které na projekt schválilo dotace do výše 5,7 milionu korun. Zjistila, že má smůlu. Ministerstvo bylo sice v komunikaci vstřícné, ale sdělilo jí, že ani jednu ze dvou jejích faktur proplatit nemůže, protože smlouvu podepsala s panem Dembinným a jeho sdružením.

"Vaše účast na projektu není ze strany AZHA nijak doložena," napsal Kopecké k jejímu údivu ředitel ministerského odboru implementace fondů EU Karel Vít.

"Když sdružení moje faktury nezahrnulo do projektu a nepředložilo k proplacení, jde o podvod," zlobí se Lucie Kopecká.

Jaroslav Dembinný ale tvrdí, že je vše zcela jinak a on sám je v tom nevinně.

"Jsem na vozíku, patnáct let se snažím pomáhat druhým a teď tohle... K účtu toho projektu jsem neměl přístup já, ale dva jiní lidé: účetní a projektový manažer Petr Podermanski. Ten se staral o realizaci projektu a zklamal mě," tvrdí.

I Petr Podermanski se ale brání: "Nebyl jsem a nejsem projektový manažer, pouze asi tři měsíce administrativní pracovník, ale odešel jsem ve zkušební době. Za peníze zodpovídali finanční manažeři."

První kontrola odhalila nesrovnalosti

Kdo byl za hospodaření s dotacemi odpovědný a kam peníze zmizely? To asi prokážou až následné kontroly, případně vyšetřování policie. "Zvažuji, že podám trestní oznámení," říká klient Jan Pospíšil.

Dembinný tvrdí, že sdružení peníze použilo správně - na rekvalifikační kurzy, ale teprve chystá monitorovací zprávu a vyúčtování.

Mluvčí ministerstva Šulek ale oponuje. "Právě jsme ukončili kontrolu sdružení, která odhalila řadu nesrovnalostí. AZHA musí monitorovací zprávu opravit. Informace od nás dostane finanční úřad, který udělá vlastní kontrolu. Zjistí, kam peníze šly a které doklady lze uznat," uvedl.