Záběr z natáčení jihokorejského filmu v bývalém Dole Michal v Ostravě.

Záběr z natáčení jihokorejského filmu v bývalém Dole Michal v Ostravě. | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Miliony Korejců vidí ve filmu ostravské doly i hutě. Jen jsou v Německu

  • 1
Vysoké pece z Ostravy pronikají stále více do světa. Díky filmu Gukjeshijang jejich záběry vidělo více než deset milionů Jihokorejců. Historické drama, mapující sociální důsledky korejské války z 50. let minulého století, natáčeli Korejci v Ostravě a okolí na sklonku léta roku 2013.

Premiéra snímku, který má v angličtině název Ode to My Father, se konala na sklonku loňského roku.

„Mezi hlavní kulisy příběhu patří Důl Anselm v Landek Parku, Důl Michal, Dolní oblast Vítkovice a cvičná štola ve Staříči na Frýdecko-Místecku. Industriální lokace takového rozsahu nemají v České republice obdobu. Natáčení se podařilo v Ostravě uskutečnit díky cílené komunikaci a propagaci filmové kanceláře Film Ostrava!!! a Czech Film Commission. Štáb měl téměř 150 členů,“ říká ostravská mluvčí Andrea Vojkovská.

Snímek, který se v těchto dnech vyšvihl do čela nejnavštěvovanějších filmů v Jižní Koreji, se odehrává v 60. letech 20. století, kdy vláda posílala jihokorejské muže ve velkém pracovat do západoněmeckých dolů a ženy za prací ošetřovatelek a zdravotních sester.

Levné natáčení, krásné lokality

„V tomto prostředí se odehrává příběh nečekaného setkání dvou lidí, kteří se zamilují a najdou nový smysl života,“ popisuje příběh Andrea Vojkovská.

Korejci v Ostravě

Drama, které mělo v době natáčení pracovní název International Market, režíroval specialista na silné emoční snímky Yoon Je-kyoon. Jeho divácky nejúspěšnějším hitem byl zatím velkofilm Tsunami (Haeundae), považovaný za první jihokorejský katastrofický film a nominovaný na ceny Black Dragon Awards za nejlepší film i režii.

Koprodukce dramatu Gukjeshijang se na české straně ujala společnost Axman
Production, která má s Jihokorejci dlouholeté zkušenosti, protože právě Česko a zejména Praha je pro Asiaty velmi atraktivní. Nejpopulárnější jihokorejský seriál se jmenuje Lásky v Praze.

Od roku 2013 ale Korejci objevují i jiné české lokality. Ostrava je zaujala po stránce možnosti levného natáčení, i díky lokalitám, které se vyrovnají těm německým.

„Myslím si, že se jim Ostrava zalíbila. Prahu samozřejmě dobře znají, potvrzuje to i denní přímá letecká linka Praha-Soul,“ říká za českou produkci Karla Stojáková.

Samotný děj filmu Ostravu tají. Je to Německo

Filmový štáb ale natáčel také v Praze: na náplavce, Vyšehradě, v Thomayerově nemocnici v Krči, v Bohnicích nebo na Albertově. V Ostravě navštívil se svými kamerami Důl Michal, Dolní oblast Vítkovice (Vysoké pece a Hlubinu), Landek, cvičnou štolu Staříč a lokality v Příboře na Novojičínsku.

Podívejte se na ostravský filmový web

„Velkou zásluhu na tom má určitě také vedoucí ostravské filmové kanceláře Hanka Vítková a Film Ostrava!!!. O Korejce se perfektně postarali a předvedli to nejlepší, co Ostrava nabízí. Asijský tým se do ostravských lokací zamiloval, takže nebylo pochyb o tom, že v Ostravě vzniknou nejdůležitější scény,“ dodává Karla Stojáková.

Co se týká samotného filmového hitu Gukjeshijang, zůstává otázkou, nakolik si oněch deset milionů diváků uvědomuje, že se dívají na záběry z Dolní oblasti Vítkovice, protože v rámci děje jsou představeny jako součást Německa, kam se jejich rodinní příslušníci stěhovali za prací.