Radima Lapšanského (vpravo) rozčílil způsob nakládání s penězi z těžební společnosti OKD. Tvrdí, že město, místo toho aby chránilo zájmy lidí dotčených těžbou, použilo finance na rekonstrukci chodníků v centrální části Orlové.

Radima Lapšanského (vpravo) rozčílil způsob nakládání s penězi z těžební společnosti OKD. Tvrdí, že město, místo toho aby chránilo zájmy lidí dotčených těžbou, použilo finance na rekonstrukci chodníků v centrální části Orlové. | foto: Jiří Zerzoň

Miliony z OKD jsou pro osadu, zlobí se lidé na politiky, jež krášlí centrum

  • 1
"Dejte miliony z OKD na zvelebení naší oblasti poškozené těžbou, na to jsou určeny," žádají radní obyvatelé Zimného dolu, okrajové části Orlové. Nelíbí se jim, že politici z orlovské radnice investují peníze v centru města.

"Máme tady radnici, náměstí, kostel i hřbitov, klidně bychom mohli být samostatné město, anebo se staneme občanským sdružením," řekl Radim Lapšanský ze Zimného dolu letos v červenci.

Odvolaného předsedu osadního výboru a několik dalších obyvatel Orlové-Lazů rozčílilo, jak město naložilo s penězi z těžební společnosti OKD.

"Měly chránit zájmy a nemovitosti lidí před těžbou, jenomže město je použilo na rekonstrukci chodníků v centrální části Orlové," rozčiloval se Lapšanský a hrozil odtržením Lazů od zbytku města. Problém ale nebyl tak černobílý, jak se na první pohled může zdát.

"Život lidí na periferii politiky nezajímá," zlobí se lidé

Na začátku byly hádky mezi vedením města a členy Osadního výboru Orlová-Lazy. "Po zbytečných střetech došla zastupitelstvu trpělivost a členové osadního výboru byli odvoláni," sdělil místostarosta Radislav Mojžíšek. Podotkl, že město investovalo peníze z OKD logicky tam, kde žije nejvíce lidí.

Peníze z OKD

V dohodě mezi Orlovou a těžaři z roku 2007 se ostravská černouhelná společnost OKD zavazuje nahromadit peníze na rozvoj infrastruktury města postiženého těžbou. O konkrétním využití peněz rozhoduje zastupitelstvo a rada města. Zdroj: OKD

Bývalý předseda osadního výboru Radim Lapšanský to ale vidí jinak. Tvrdí, že politici řeší pouze své zájmy a život lidí na periferii Orlové je nezajímá.

Podle místostarosty se cítí být ukřivděný. "Na radnici jsem už delší čas. Pamatuji, že lidé ze Zimného dolu asi před dvěma lety formou petice žádali odvolání Radima Lapšanského z čela osadního výboru," podotkl Mojžíšek.

Buď jak buď, jsou to opět obyvatelé Zimného dolu, kteří se nyní staví proti městu. S Radimem Lapšanským v čele založili takzvaný Přípravný výbor, v němž se ještě donedávna rozhodovali, co podniknou dál - nelíbilo se jim, jak Orlová nakládá s penězi OKD.

Zájmy obyvatel má hájit občanské sdružení

Uvažovali o odtržení anebo založení občanského sdružení. "Odtržení by ale nebylo správné. Kvůli politikům bychom možná rozdělili město, a to jsme nechtěli," uvedl Lapšanský. Proto vzniklo občanské sdružení, které hájí zájmy obyvatel poddolovaných oblastí. Má právní subjektivitu, může být účastníkem různých řízení. Peníze od společnosti OKD by mohlo dostávat na svůj účet.

Podle Lapšanského si obyvatelé Zimného dolu přejí jediné - aby se jejich lokalita postižená důlní těžbou rozvíjela.

"Lazy se budou prohlubovat, již je stanovené dobývací území. A my chceme kompenzace za to, že nás těžba obtěžuje. Potřebujeme opravit cesty, zavést plyn, pro děti chceme nové hřiště, na tom starém je tráva vysoká až po krk a jedinými hracími prvky jsou zkřivené dráty," popsal Lapšanský.

Vedení města znovu opakuje, že Lazy rozhodně neopomíjí. V plánu je rekonstrukce autobusové čekárny na zastávce Zimný důl, oprava veřejného osvětlení v areálu hřbitova nebo rekonstrukce zmiňovaného hřiště u bývalé základní školy.

"Za několik měsíců v Zimném dole navíc zahájíme budování kanalizace za více než sto milionů korun," dodal Radislav Mojžíšek.