Zakázaný komiks. Tři mušketýry, které Miloš Polášek napsal v letech 1971 a 1972, cenzura zakázala. Poprvé vycházejí až v těchto dnech. | foto: Miloš Polášek a Antonín Šplíchal

Komiks Tři mušketýři v 70. letech zakázala cenzura. Vychází až teď

  • 3
Známý ostravský fotograf a vydavatel Miloš Polášek rozvíří hladinu české původní komiksové tvorby seriálem Tři mušketýři. Komiks ze 70. let, který tehdy zakázala cenzura, vyjde ve středu.

Poté, co Polášek v únoru ohlásil prostřednictvím rozhovoru v MF DNES záměr vydat komiks Káji Saudka Výprava ze Sixie, na němž se jako scénárista v 70. letech podílel, se tentokráte dostává idea ke hmatatelnému výsledku.

Přečtěte si o Poláškově Výpravě ze Sixie

Seriál Tři mušketýři, který rovněž vznikl v 70. letech, ale nebyl podobně jako Sixie povolen cenzurou, vyjde ve středu 9. července. V ten den se uskuteční také slavnostní křest publikace v 17 hodin v Literární kavárně Academia.

V prodeji budou Mušketýři v Poláškově e-shopu vydavatelství En Face, v obchodní distribuční síti Kosmas pak až od 1. září. V rozhovoru vydavatel a scénárista Miloš Polášek vysvětluje, proč Tři mušketýři předstihli krále českého komiksu Káju Saudka.

Koncem února MF DNES obšírně informovala o vašem záměru vydat reedici komiksu Výprava ze Sixie, vytvořeného Kájou Saudkem pro ostravský Kulturní měsíčník v roce 1971. Místo něj ale vychází Tři mušketýři. Kdypak se dostane na Saudka?
Původně jsme chtěli navázat na Saudkovu výstavu Hommage a Kája Saudek v Muzeu umění Olomouc, která v květnu končila. Stránky, které v příběhu chyběly a na jejichž dokreslení už Saudek po zákazu publikování rezignoval, jsem nahradil faksimile stran původního scénáře, aby kontinuita příběhu i jeho vyústění neutrpěly.

Takto v 70. letech ztvárnil slavné mušketýry Antonín Šplíchal.

Všechny stránky, jejichž originály nám k reprodukování chyběly, pak byly složitě restaurovány z původních tisků, aby kvalita kresby byla zachována. Vše je připraveno k tisku, avšak dosud nebyla uzavřena smlouva s manželkou a opatrovnicí Káji Saudka, a bez toho dílo vydat nechceme.

Místo Sixie ale vychází jiný komiks, rovněž spjatý se zlatou érou ostravské scény, kdy některé komiksy jako zázrakem proklouzly skrz prsty socialistické cenzury. Proč?
Naším záměrem je zpřístupnit jinou sběratelskou lahůdku a kromě Sixie vydat i další komiks, který jsem napsal rovněž v letech 1971 až 1972, tedy Tři mušketýry. Klasický romantický Dumasův příběh jsem, jak doufám, s lehkou ironií okořenil trampotami současníků, se zachováním původní koncepce charakterové neochvějnosti a odporu proti vládnoucí zvůli mocných.

V letech bratrské pomoci okupačních sovětských vojsk a nástupu normalizační denunciace to mělo svou aktuálnost. Z tohoto komiksu byly na obálkách Ostravského kulturního zpravodaje publikovány jen první dvě strany a zbytek už nikdo neviděl.

Vizuální stránka v tomto případě nepochází od slavného Káji Saudka, přesto příznivci suverénní kresby nebudou ochuzeni. Můžete představit jejího autora?
Tři mušketýry tehdy nakreslil mladý talentovaný absolvent uherskohradišťské umělecké průmyslovky Antonín Šplíchal. Jsou to krásné akvarelové práce s kresebnými konturami černou tuší, brilantní kresba alla prima ve formátu A2. Při současné kvalitě dokonalého tisku ve velikosti A4 mohou dobře vyniknout.

Zvláště jde o rozdíl mezi ruční prací a dnešní digitální technikou, která má zcela jinou charakteristiku. To je také důvod, proč chceme tyto práce zveřejnit. Původně jsme zamýšleli oba komiksy vydat jako vzpomínku na ona léta souběžně. Na naléhání příznivců jsme se však rozhodli oba seriály na sebe nevázat a vydat Tři mušketýry už teď.