Čínské investice jsou důležitější než tibetské vlajky, řekl Zeman v Ostravě

  • 439
Prezident Miloš Zeman na návštěvě Moravskoslezského kraje řekl, že ostravská přepravní společnost TSS Cargo bude z osmdesáti procent vlastněna čínskou firmou. Podle prezidenta jsou investice do rozšíření výroby na Ostravsku důležitější než halení se do vlajek Tibetu.

Zeman zahájil návštěvu regionu v sídle krajského úřadu, kde se setkal s novými krajskými zastupiteli a jak s dosluhujícím hejtmanem Miroslavem Novákem z ČSSD, tak i s jeho následovníkem Ivo Vondrákem z ANO.

„Praha se halí do tibetských vlajek, alespoň část Prahy, ale tady na Ostravsku potřebujeme kapitálový vstup, potřebujeme rozšíření výroby a zachování dosavadních pracovních míst, a to je podle mého mínění důležitější než tibetské vlajky,“ řekl prezident zastupitelům.

Prezident Miloš Zeman předal dosluhujícímu moravskoslezskému hejtmanovi Miroslavu Novákovi (ČSSD) med z úlů v areálu Pražského hradu a slivovici. (2. listopadu 2016)

Vzápětí sdělil, že Čína je v Německu největším investorem. „A já nevidím důvod, proč by v budoucnosti tomu tak nemohlo být i u nás,“ dodal.

Na dotaz Vondráka, jak prezident hodnotí rizika v přiznání statutu tržní ekonomiky Číně, Zeman řekl, že jsou dvě roviny, které se nevylučují. Jednak udělení statutu Číně a současně například na čínskou ocel uvalit antidumpingová cla.

Prezident se také na více než půlhodinové schůzce setkal s manažery a odboráři těžařské společnosti OKD a jednali o současné kritické situaci společnosti.

OKD by měla škody vymáhat po Bakalovi, řekl Zeman

„Problém je nyní v Dole Paskov, kde se hledá řešení spojené s růstem cen zejména koksovatelného uhlí. Shodli jsme se na základním závěru, že OKD, jehož vedení nemůže za pana Bakalu (předchozí majitel Zdeněk Bakala - poz. red.), by mělo podniknout aktivní právní kroky směřující k vymáhání náhrady škody právě na panu Bakalovi a jeho společnosti,“ komentoval prezident výsledky schůzky.

Odborový předák OKD Jaromír Pytlík řekl, že má z jednání dobrý pocit. Zopakoval, že se hovořilo hlavně o Dole Paskov, který se má uzavřít příští rok v lednu.

„Myslíme, že by se to dalo řešit k naprosté spokojenosti posunutím o dva až tři měsíce, abychom vyřešili veškeré problémy se sociálním programem, tedy s odstupným pro zaměstnance. Rozdíl mezi konzervačním režimem a běžným provozem není tak velký, abychom do té doby nemohli vyřešit spoustu jiných věcí, převody zaměstnanců a podobně,“ zhodnotil odborář.

Dodal, že se mu navíc zdá velmi nemorální, aby lidé dostávali výpovědi před vánočními svátky.

Na to reagoval mluvčí OKD Ivo Čelechovský, že termín uzavření dolu ještě není definitivně stanovený.

Zeman pojede i na Karvinsko a Bruntálsko

„Pan prezident byl informován odbory a managementem, že se připojují k různým žalobám, a že budou usilovat o to, aby některé prostředky z těch deseti miliard, které byly, řečeno slušně, vyvezeny z OKD, se nějakým způsobem dostaly zpět k řešení útlumu Paskova, ale i k restrukturalizaci jiných šachet, které by mohly do budoucna v souvislosti s rostoucí cenou uhlí těžit a dokonce i prosperovat,“ přidal se vládní zmocněnec Jiří Cineciala.

Zeman ještě ve středu navštíví Orlovou a Lázně Darkov v Karviné. Ve čtvrtek si prohlédne Národní památník 2. světové války v Hrabyni na Opavsku, setká se se studenty Slezské univerzity v Opavě a s občany v Rýmařově a v Bruntálu. Poslední den návštěvy zavítá do pivovaru Radegast v Nošovicích a přijede do Frenštátu pod Radhoštěm.

Ivana Zemanová má vlastní program, ve kterém navštíví například mobilní hospic Ondrášek v Ostravě, prohlédne si provoz výrobce medových dortů Marlenka ve Frýdku-Místku, navštíví Svět techniky v Dolní oblasti Vítkovice nebo zámek v Kuníně na Novojičínsku.

,