Lícová strana krnovského tolaru zobrazuje knížete Jiřího Bedřicha Krnovského v...

Lícová strana krnovského tolaru zobrazuje knížete Jiřího Bedřicha Krnovského v rytířské zbroji. | foto: Česká mincovna

Krnovský tolar vyrazili v roce 1590. Teď jablonecká mincovna opět

  • 0
Už se nedozvíme, kolik lidí ho nosilo v měšci. Kdybyste chtěli, můžete si ale teď pořídit jeho věrnou kopii. Stříbrný tolar, který v minulosti razili v Krnově, vydává po 424 letech Česká mincovna.

Předlohou pro minci se stal tolar z roku 1590.

Mince v Krnově razili příslušníci vedlejší, takzvané „ansbašské“ větve vládnoucího braniborského rodu Hohenzollernů.

Jiří Ansbašský koupil Knížectví krnovské roku 1523. Mince ale začal razit až jeho syn Jiří Bedřich, a to roku 1557 v nově zřízené mincovně v areálu bývalého minoritského kláštera.

 „Krnovská mincovna vyprodukovala v druhé polovině 16. a počátkem 17. století velmi pestrou škálu mincí od honosných zlatých a stříbrných po velké množství mincí drobných,“ uvedla Jana Kratochvílová, mediální zástupkyně České mincovny, s tím, že některé z historických krnovských mincí dnes platí mezi numismatiky za velmi ceněné artikly.

Rubová strana krnovského tolaru. Po obvodu je latinský nápis Je-li bůh s námi, kdo je proti nám.

V současnosti vydaný krnovský tolar je součástí cyklu Hold historickým mincovnám. Zájemci si ho mohou pořídit za 1 450 korun.

Zvláštností je postup, jak mincovna repliku tolaru vyrábí. Původní minci nejprve pracovníci mincovny otiskují do speciální hmoty.

Pak otisk chemickým procesem o několik milimetrů zvětšují a následně odlévají do sádry.

„Tento proces se opakuje tak dlouho, dokud není výsledný sádrový odlitek dostatečně velký, aby mohl být naskenován a použit pro výrobu razidel. Celý tento postup může trvat až jeden měsíc,“ doplnil marketingový manažer mincovny Lukáš Jokl.