Nad poutním místem Panna Maria ve skále u Spálova by podle plánů měla stát hráz

Nad poutním místem Panna Maria ve skále u Spálova by podle plánů měla stát hráz vodního díla. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Ministerstvo oprašuje plán přehrady u Spálova. Zapomeňte, reagují obce

  • 3
Nedají si pokoj a nedají. Sotva se lidé na Spálovsku, lokalitě na pomezí Novojičínska, Opavska a vojenského újezdu Libavá, začnou domnívat, že si na výstavbu nové přehrady nikdo už ani nevzpomene, vždy někdo vyrukuje s oprášeným plánem. A pokaždé jinak odůvodněným. Nyní tak učinilo ministerstvo zemědělství kvůli možnému nedostatku pitné vody v budoucnosti.

Ne, ne a ne. Zcela jasnou odpověď mají zástupci obcí v okolí Spálova na otázku, zda se jim líbí plán ministerských úředníků postavit na řece Odře přehradu. Pod její hladinou by totiž zmizelo romantické údolí, které je pro mnohé z místních jednou z možností, jak si přivydělat, láká totiž turisty z celého kraje.

Spálovská přehrada

Pokud by se realizovaly současné plány, vznikla by zde desátá největší vodní plocha v republice o rozloze 868 hektarů.

Voda by zaplavila například známé tábořiště Hadinka, desítky míst pro dětské tábory a romantické trasy pro cyklistické výlety.

"Spálov by taková přehrada ekonomicky položila," vysvětluje Marie Flodrová, starostka městyse ležícího nad plánovanou přehradou.

"Už teď jsme zařazeni do seznamu socio-ekonomicky ohrožených oblastí a přehrada by tomu nijak nepřidala. Vždyť kdo by se hnal do místa, které je z jedné strany ohraničeno vojenským újezdem a z druhé vodou," dodala starostka.

Jasný názor na přehradu mají i v nedalekých Odrách, na jejichž katastrálním území by část zvažované přehradní nádrže ležela.

"Je to celé nesmysl, vysvětluje Petr Lelek z odboru ochrany přírody oderského městského úřadu. "Většina z území, které by bylo chystanou přehradou zaplaveno, je součástí hned několika chráněných území, nachází se zde evropsky významná lokalita chránící výskyt vzácné vranky obecné. Odra v těchto místech tvoří migrační koridor pstruhů, žijí tam ledňáček, rak i jiní chránění živočichové," popsal Lelek význam údolí Odry pro ochranu životního prostředí.

Mapka plánované spálovské přehrady.

Myšlenka, že by v údolí pod Spálovem vyrostla přehrada, není nijak nová. Už v roce 1923 bylo provedeno několik průzkumných vrtů nedaleko poutního místa Panna Maria ve skále v Klokočůvku. Cílem bylo zjistit, zda by zde mohla být postavena hráz chystané přehrady.

Její voda tehdy měla sloužit pro také už dlouho plánovaný kanál Odra-Dunaj. Hospodářské krize, světová válka i rozmach silniční a železniční dopravy ale odsunuly projekt vodního kanálu na vedlejší kolej a v současnosti je hlavním důvodem pro stavbu přehrady získání zdroje pitné nebo užitkové vody.

Lidé žijící přímo ve Spálově se na případnou stavbu dívají s velkým odstupem. "Takových věcí už tady bylo. Než by se začalo stavět, už tady asi nebudu," řekla jedna z žen před místním obchodem.

Zda se stavět skutečně začne, není záležitostí na desítky let příprav. "Každopádně by to ale bylo politické rozhodnutí shora, ten zájem je viditelný," dokončil Petr Lelek.

Nová přehrada by měla vzniknout na pomezí Novojičínska, Opavska a Olomoucka.

Nová přehrada by měla vzniknout na pomezí Novojičínska, Opavska a Olomoucka.