Australané chtěli na karvinsku těžit plyn, ale plány se jim zatím nedaří. (Ilustrační snímek)

Australané chtěli na karvinsku těžit plyn, ale plány se jim zatím nedaří. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Australští těžaři mají smůlu. Ministr hatí jejich plány na Karvinsku

  • 1
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa zrušil rozhodnutí o stanovení průzkumného území pro těžbu černého uhlí zplyňováním na Karvinsku. O průzkum žádala australská společnost Wildhorse Energy CZ.

Australská společnost hodlala těžit karvinské uhlí metodou zplyňování, při němž se uhlí pod zemí rovnou pálí a těží se již plyn. Těžba je však riziková v tom, že zplodiny z plynu jsou jedovaté a v případě porušení sloje hrozí nebezpečí jejich úniku.

Ministr tak vše vrátil orgánům prvního stupně k novému projednání. Chalupa totiž dospěl k závěru, že v první instanci nebyla žádost dostatečně posouzena v souladu se všemi podmínkami geologického zákona.

Zplyňování uhlí

Jde o metodu dobývání uhlí, při které se do sloje napustí speciální tekutina. Ta změní uhlí v plyn, jenž se vytěží a prodá.

Zatímco vedení Karviné se obává devastace krajiny, odborníci tvrdí: "Pokud by se zabránilo úniku jedovatých zplodin, při zplyňování by se naopak odstranily problémy s prachem nebo potíže s poklesem půdy, které hyzdí krajinu. Nedá se ale říci, že by ta metoda byla lepší," zmínil Vlastimil Hudeček z VŠB - TUO.

"Zejména nebylo dostatečně posouzeno, zda v daném případě neexistuje další veřejný zájem, který převyšuje zájem státu na navrhovaném průzkumu a následném případném využití ložiska. Povinnost takto postupovat vyplývá ze závazného výkladu ustanovení geologického zákona, který podal Nejvyšší správní soud v rozsudku v obdobné věci ze dne 23. 9. 2009," konstatoval ministr ve zdůvodnění.

Město ministerský verdikt přivítalo

V Karviné by těžba zplyňováním zasáhla oblast s více než dvaceti tisíci obyvateli. "Rozhodnutí ministerstva vítáme a doufáme, že krajské pracoviště ministerstva už nerozhodne jinak. Například by se to u nás týkalo městské části Hranice, kde žije třetina obyvatel města," řekl karvinský náměstek primátora Dalibor Závacký.

"Ačkoli australská firma tvrdila, že to jsou jen průzkumné vrty, právo přednostně žádat o těžbu tímto způsobem by měla právě ona a měla by poté souhlas také dostat. Proč by někdo dělal průzkum tam, kde víme, že ložiska jsou, a nechtěl tam těžit? To je nesmysl. Přitom tento způsob je pro krajinu značně devastující a navíc nijak nepřispěje k zaměstnanosti. My nic takového nechceme dovolit ani v počátcích," dodal náměstek Závacký.

Firma považuje rozhodnutí za účelově vykonstruované

Rozhodnutí je zatím nepravomocné, nebylo doručeno všem účastníkům řízení. Původní rozhodnutí o stanovení průzkumného území v Petrovicích a Dětmarovicích orgány vydaly 15. listopadu loňského roku. V prosinci 2011 se však proti tomu postavilo město Karviná a obce Petrovice u Karviné a Dětmarovice.

Prokurista společnosti Wildhorse Energy CZ Roman Rácz podle ČTK uvedl, že firma všechny zákonné požadavky naplnila v souladu s geologickým zákonem i správním řádem. "S důvody, které ministr Chalupa uvedl, nelze souhlasit a považuji je za účelově vykonstruované, poněvadž ministr jako odvolací orgán vyhověl opožděně uplatněným námitkám odvolatelů, a to, podle našeho názoru, s cílem zastavit řízení nebo zamítnout žádost o stanovení průzkumného území Dětmarovice - Petrovice," uvedl Rácz.

Těžit se nebude! Ještě to vůbec není jisté

Podle Martina Štolla z českého zastoupení australské firmy je zplyňování oproti klasickému způsobu těžby uhlí nesrovnatelně přijatelnější z hlediska ochrany životního prostředí. "Kromě toho umožňuje vydobytí zásob, které jsou klasickými metodami prakticky nedobyvatelné," řekl pro ČTK s tím, že tím jejich aktivity rozhodně nekončí.

O uhelné zásoby má velký zájem i tradiční těžař na Karvinsku, společnost OKD. Ta hodlá uhlí dobývat klasickým dolováním a navíc už získala za splnění určitých podmínek souhlas radních Karviné (více o plánech těžařů zde).