Areál Dolu Frenštát při pohledu od Trojanovic

Areál Dolu Frenštát při pohledu od Trojanovic | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Ministr Mládek naznačil zánik Dolu Frenštát, pokud areál získá stát

  • 1
Starostům z Frenštátska udělal radost ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD, který slíbil, že pokud areál tamního zakonzervovaného dolu získá stát, mohl by ho zrušit. Jenže zda a kdy se tak stane, není vůbec jasné.

Možná to byl jen slib, kterým politici nikoho nezarmoutí. Každopádně představitelé Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic po schůzce s ministrem průmyslu Janem Mládkem doufají, že se posunuli k vytouženému zániku Dolu Frenštát.

„Po dlouhé době konečně setkání, kde zazněly nějaké konkrétní informace,“ těší frenštátskou starostku Zdeňku Leščišinovou.

Důl Frenštát

Těžní věže Dolu Frenštát.
  • 1976 na základě průzkumných vrtů rozhodnuto o výstavbě dolu
  • 1981 zahájení výstavby
  • 1989 stanoven a schválen dobývací prostor
  • 1991 ukončení rozvoje dolu
  • 1995 rozhodnuto o konzervačním provozu

Předpokládané zásoby černého uhlí: asi miliarda a půl tuny

Velikost dobývacího prostoru: 63 kilometrů čtverečních

Hloubka jámy: 1 088 metrů

Přidal se starosta Trojanovic Jiří Novotný: „Poprvé někdo řekl, že pokud důlní areál získá stát, tak není vyloučeno zmenšení dobývacího prostoru na nutné minimum a zasypání obou jam. Zůstalo by jen chráněné ložisko, což nám vůbec nevadí, to by nás už neomezovalo v rozvoji.“

Sdružení obcí chystá společné prohlášení

Starostové chtějí co nejdříve svolat jednání Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu, ze kterého by vzešlo společně prohlášení a žádost, aby se stát snažil důlní areál získat.

„A požádáme ministra o další setkání,“ sdělili starostové. Rádi by se totiž dozvěděli, zda by stát koupil například i komunikace a další pozemky, které nyní vlastní těžaři.

„Také tím nás blokují v různých rozvojových plánech,“ upozornil starosta Trojanovic.

Problémem však zůstává, že vůbec nelze odhadnout, jestli a kdy stát důl koupí. Ministerstvo sice letos v lednu předeslalo, že by Důl Frenštát za symbolickou korunu rádo získalo, od té doby se však nic neděje.

Jak ministerstvo, tak i těžaři připouštějí, že snahu starostů chápou, ale frenštátská otázka je podle nich jen malým dílem rozhovorů o budoucnosti Ostravsko-karvinských dolů.

Zatím nic konkrétního

„Nabídka odkoupení Dolu Frenštát za symbolickou cenu státem, respektive státním podnikem, dříve opravdu zazněla. Nicméně ministerstvo dosud v této souvislosti žádnou reakci neobdrželo, a nepovažujeme ji tedy za aktuální,“ uvedla Ngoc Pham Bich z tiskového odboru ministerstva průmyslu.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský sdělil, že v areálu frenštátských jam pokračuje udržovací režim, který OKD ročně přijde na šedesát milionů korun.

„Případný prodej není záležitostí OKD, ale našich vlastníků a ministerstva. Žádné rozhovory na toto téma ale nejsou v současnosti v plánu,“ řekl mluvčí.