Na tomto místě už mělo být vše připraveno pro vznik parku. Realita ostravských ropných lagun je však zcela jiná.

Na tomto místě už mělo být vše připraveno pro vznik parku. Realita ostravských ropných lagun je však zcela jiná. | foto: ČTK

Vytěženo: 2018. Ministr průmyslu má plán pro ostravské ropné laguny

  • 5
Ani příští rok, ani za dva roky, ale až v roce 2018 mají být dotěženy kaly z ropných lagun bývalé rafinerie Ostramo v Ostravě. Podle původních předpokladů zde v té době už měly být práce hotovy, včetně rekultivace.

Hned tři výběrová řízení probíhají v současnosti kvůli dokončení sanace ropných lagun společnosti Ostramo.

Vedle úpravy kontaminovaných kalů a výroby paliva z nich to je i výběrové řízení na vyčištění kontaminovaných podzemních vod a hlavně na samotné vytěžení zbývajících kalů.

Právě kvůli nim se na konci roku 2011 práce na sanaci znečištěných pozemků zastavily. V zemi totiž bylo o téměř sto tisíc tun kalů více, než původní projekt předpokládal. "Od té doby jsme provedli důkladný geologický průzkum a nyní víme, že se v zemi skrývá ještě devadesát tisíc tun kalů. A právě na jejich vytěžení se současné výběrové řízení zaměřuje," řekl Tomáš Rychtařík, generální ředitel společnosti Diamo, která má znečištěné území na starost.

Ostravské laguny

Těžba ropných kalů se zastavila.

Problém přerušení těžby kalů z ropných lagun bývalé společnosti Ostramo spočíval v jejich množství. Původní zakázka zněla na 200 tisíc tun, v průběhu těžby se ale ukázalo, že v zemi leží ještě dalších devadesát tisíc tun kalů. Na jejich těžbu muselo být vypsáno nové výběrové řízení.

O vítězi zakázky by mělo být jasno do několika měsíců. "Někdy v průběhu června by mělo být vybráno pět nejvýhodnějších nabídek firem, které postoupí do dalšího kola. Po něm už budeme znát vítěze, sanace by měla skončit v roce 2018," řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, který v pátek laguny Ostrama navštívil.

O vytěžení lagun veliký zájem

Zájem firem o dotěžení ropných lagun je velký, do výběrového řízení se přihlásilo deset subjektů zahrnujících dvacet firem, a to nejen z České republiky, ale i z Polska, Německa, Belgie či Finska. Probíhající výběrové řízení ale neznamená, že ze sanace lagun zmizí Sdružení Čistá Ostrava, seskupení firem, které doposud čištění lagun provádělo.

"Výběrová řízení na sanace kontaminovaných zemin i podzemních vod probíhá formou jednacího řízení bez uveřejnění s vedoucím účastníkem Sdružení Čistá Ostrava, firmou Geosan," řekl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.

Firma Geosan tak zůstane u čištění lagun i nadále. Navíc jí patří jak úpravna vody, která čistí podzemní vody kontaminované oleji z lagun, tak linka na výrobu paliva, které vzniká přimícháváním vápna a uhlí k vytěženým kalům.

Právě palivo vyrobené z kalů v lagunách bylo jedním z hlavních problémů vzniklých při sanaci, s prodejem paliva byl velký problém, členové Sdružení Čistá Ostrava jen těžko hledali kupce.

S kalovým palivem už prý bez problémů

To by mělo být, podle bývalého ministra průmyslu a obchodu a vládního zmocněnce pro Moravskoslezský kraj Jiřího Ciencialy, už minulostí. "O palivo je teď velký zájem, firmy posílají nabídky o jeho využití," vysvětluje Jiří Cienciala.

"Palivo bylo zaregistrováno, není s ním už žádný problém, může se volně spalovat v zařízeních vybavených příslušným certifikátem," doplňuje generální ředitel společnosti Diamo Tomáš Rychtařík.

"Rok a půl jsme pracovali na projektu dokončení sanace lagun, který prošel třemi ministerstvy. Bohužel ale padla vláda, takže se celé kolečko muselo absolvovat znovu," vysvětluje důvody téměř tříleté prodlevy ředitel odštěpného závodu Odra společnosti Diamo Josef Havelka.

"V současnosti zbývá z původního rozpočtu 1,4 miliardy, ty se mohou použít i na tuto fázi projektu. Necháme vítězný návrh prověřit, zda splňuje všechny náležitosti, pokud bude vše v pořádku, mohou se práce na sanaci lagun obnovit v roce 2015," dodal ředitel odštěpného závodu Odra společnosti Diamo Havelka.