Dítě ve školce je nesplněným přáním mnoha rodičů nejen v Moravskoslezském kraji. (ilustrační snímek)

Dítě ve školce je nesplněným přáním mnoha rodičů nejen v Moravskoslezském kraji. (ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Školek je nedostatek. Vlastní mateřinku zakládá i ostravská univerzita

  • 2
Sehnat místo v městské školce v Moravskoslezském kraji není nic lehkého. Jednotlivé radnice proto zvedají počty míst a v kraji také rostou jedna za druhou alternativy: mateřinky, které zřizují firmy, univerzita či třeba občanská sdružení.

Ostravanka Petra Kociánová má mateřinku v ulici. Čtyřletou dcerku však vodí do jiné, mnohem dál. Denně ji to připraví o hodinu času. "Po zápise mě utěšovali, že to můžu za rok zkusit znovu. Ale za rok mi přišlo rozhodnutí, že ne. Že je už umístěná v jiné školce a oni musí dát přednost ostatním dětem," popisuje.

Porovnání cen mateřinek

Městské a obecní školky
zhruba 1 000 korun měsíčně včetně stravy

Školky občanských sdružení
2 500 až 3 500 korun včetně stravy (někde rodičům část školného hradí obec)

Soukromé mateřinky
7 000 až 13 500 korun měsíčně včetně stravy

Například ostravský obvod Poruba musel za poslední tři roky navýšit počet míst ve svých devatenácti školkách zhruba o dvě stovky. "Otevřeli jsme celé nové třídy nebo tam, kde to bylo možné, navyšovali kapacitu tříd stávajících," popsala mluvčí obvodu Jana Končítková.

Obří nepoměr nabídky a poptávky se podle ní obvodu podařilo stabilizovat. Berou však jen děti zaměstnaných rodičů. "Děti starší tří let, jejichž rodiče mají práci, místo dostanou," potvrzuje mluvčí.

Vlastní školku bude mít i nemocnice

V nejlidnatějším ostravském obvodu Ostrava-Jih při posledních zápisech odmítli 145 dětí.

Kvůli nedostatku míst vznikají firemní mateřinky i školky občanských sdružení. Vlastní školku začala stavět už i Vysoká škola báňská. "Jedním z důvodů je, že místa ve veřejných mateřinkách nejsou, zejména v Ostravě-Porubě v okolí našeho kampusu," říká manažerka univerzitní mateřské školky Alice Šustková. Školka s kapacitou 50 dětí bude určená pro děti zaměstnanců i studentů. Podle průzkumu mezi nimi je zájem obrovský, přihlásilo se přes 200 rodičů. Školka začne fungovat příští rok v září.

Podobný problém řeší rodiče nejen v Ostravě. Také krnovská nemocnice začíná budovat vlastní školku. "Míst ve školkách je obecně málo a rodiny našich zaměstnanců potřebují mít někoho, kdo jim děti pohlídá," zdůvodňuje ředitel nemocnice Ladislav Václavec.

A například v Horní Suché na Karvinsku založilo zařízení pro nejmenší děti havířovské sdružení Občané proti spalovně. Místní přeplněná mateřinka totiž odmítla zhruba padesátku zájemců.

Problém se přelije na základní školy

Kromě nedostatku míst řeší nové školky i další nedostatky městských a obecních mateřinek. Kdo chce do nich, musí mu být do začátku školního roku tři roky. I když má dítě narozeniny hned v září či v říjnu, mají rodiče na celý rok smůlu. Právě tyto děti tvoří velkou část odmítnutých ve veřejných školkách.

"Plánujeme i oddělení pro děti od dvou let. Uvidíme podle zájmu," říká Alice Šustková z VŠB. Dodává, že školka zároveň počítá s delším provozem, ne jen do 16:00 hodin jako běžné mateřinky. Nemocniční školka v Krnově zase bude mít i družinu, kde by na své rodiče po škole mohli počkat školáci.

Už příští rok by se problém se silnými ročníky dětí měl přelít i na základní školy. O navyšování počtu školních míst však města v kraji zatím neuvažují. Problém budou řešit, až nastane.