Důl Darkov (ilustrační snímek)

Důl Darkov (ilustrační snímek) | foto: NWR

Z pomoci horníkům se stává také předvolební politický boj

  • 2
Volby se blíží. Spor ministra Mládka a náměstka ministra financí Ondřeje Závodského na chvíli přehlušil i tok informací, kde všude mohou horníci z krachující OKD hledat pomoc.

Spor o to, zda náměstek ministra financí Ondřej Závodský překročil své kompetence, když napsal, že ekologické zakázky navrhované ministerstvem průmyslu mohou končit otrávenými studnami, byl nejsilnějším výstupem třetího dne poté, co společnost OKD požádala soud o vyhlášení insolvence.

Odchod svého náměstka sice ministr Babiš odmítl, ve vzduchu ale zůstává nejistota, jak to bude s možnými třemi sty pracovními místy ve společnosti Diamo.

Ta by měla podle plánu ministra Mládka přijmout tři stovky propuštěných horníků a s nimi se podílet na zahlazování ekologických škod a následků důlní činnosti.

Ministerstvu financí se ale výraznější působení ministerstva průmyslu při odstraňování starých ekologických zátěží nelíbí a je otázkou, zda slibovaných tři sta míst ve státním podniku Diamo skutečně vznikne. Firma by totiž musela získat do rozpočtu peníze na jejich platy.

Podpora ze strany vlády by přitom podle místních politiků měla být pro pomoc horníkům zásadní. Zvláště pak proto, že v minulosti vláda podle nich situaci v regionu podcenila.

„Ty nejdůležitější kroky závisely více na vládě než na kraji. A bohužel podpora ze strany vlády mohla určitě být větší a efektivnější,“ odpověděl karvinský primátor Tomáš Hanzel na otázku, zda kraj v minulosti udělal dostatek pro to, aby případné problémy OKD byly co nejmenší. A obdobný názor má také primátor Havířova Daniel Pawlas.

„Řešení této situace není v možnostech kraje, ten může jen budovat průmyslové zóny, podporovat nová pracovní místa a podobně. Hlavní tíže je na vládě. A to jak po stránce finančních injekcí pro postižený region, tak by se vláda měla programově postarat o propuštěné horníky, například v podobě programů na zahlazení následků těžby,“ jmenoval havířovský primátor právě odstraňování ekologických škod jako jednu z možností, jak pomoci zaměstnanosti.

„Průmyslových zón by mělo být více“

Podle ostravského primátora Tomáše Macury by regionu nejvíce prospěla výstavba nových průmyslových zón.

„Jen v Ostravě vznikly z iniciativy města tři průmyslové zóny za několik miliard korun, které již dnes zaměstnávají deset tisíc lidí s potenciálem dalšího rozšíření o minimálně pět tisíc pracovních míst. A nejsou to zdaleka jenom ‚montovny‘,“ zdůraznil primátor.

Nemělo by však podle něj jít o průmyslové zóny stavěné za každou cenu. „Je ale jasné, že ne vždy se přesně potkává nabídka práce s poptávkou v čase, ve struktuře a v místě a že ne všichni jsou ochotni za prací dojíždět nebo se kvůli ní dokonce stěhovat. Na dobrou práci ale neexistuje žádný právní nárok, člověk pro ni musí něco udělat. V tom se ještě myšlení lidí musí změnit,“ podotkl Macura.

Podle Herberta Pavery z TOP 09 by stát nejlépe pomohl propuštěným horníkům podporou místních podnikatelů. „Chybí mi větší podpora místních podnikatelů. Stále podporujeme cizí investory a naše investory, kteří tady budou většinou i za deset, i za dvacet let, nepodporujeme. A to je škoda,“ poznamenal Pavera.