Lesopark s dětským hřištěm dostal přednost před beachvolejbalovou halou. Foto ilustrační.

Lesopark s dětským hřištěm dostal přednost před beachvolejbalovou halou. Foto ilustrační. | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

Vyhrála příroda nad sportem. Místo kryté haly bude v Opavě lesopark

  • 1
Těžké rozhodování a řada rozhořčených reakcí ze dvou táborů. Zástupci jednoho by na místě prostranství v opavských Kylešovicích (vedle tiskárny Grafico) rádi viděli halu pro beachvolejbal, která by sloužila i veřejnosti. Jenže radost mají příznivci varianty, že tu bude lesopark a dětské hřiště.

Tuto variantu totiž podpořili radní města. Rozhodnutí rady z konce září se ještě zkraje října pokusila zvrátit Simona Bierhausová (ANO), první náměstkyně primátora.

„Na jednání rady města jsem podala návrh na zrušení usnesení týkající se smlouvy o výpůjčce pozemků pro lesopark. Toto zrušení bohužel schváleno nebylo,“ vysvětlila Bierhausová.

Za nápadem postavit sportovní halu stáli Michal Štěpánek a David Šťastný z firmy Happy Sport Opava, která na Kolofíkově nábřeží organizuje beachvolejbal a volejbal.

„Podal jsem si žádost na město, že bych chtěl koupit sousední pozemky a vybudovat tam halu se čtyřmi kurty pro beachvolejbal, včetně relaxačního centra. Svůj záměr jsem prezentoval před radou města. Měl jsem pocit, že můj záměr našel podporu vedení města. Nechal jsem vypracovat studii, kterou jsem radě předložil,“ uvedl majitel tiskárny Grafico Michal Štěpánek.

Halu mělo vyhřívat zbytkové teplo

„Záměrem pana Štěpánka bylo na těchto pozemcích vybudovat beachvolejbalovou halu pro veřejnost s tím, že v dopoledních hodinách by byla bezplatně k dispozici opavským školám. Hala by byla vyhřívaná zbytkovým teplem z jeho firmy,“ popsala radní Bierhausová.

Úspory energie a šetrnost k životnímu prostředí vysvětlil Štěpánek takto: „Tiskové stroje chladíme vodou. Tuto vodu částečně spotřebováváme do radiátorů a pro ohřev teplé vody. Většina horké vody se chladí ve 112 metrových vrtech, při špičkách se dochlazuje pomoci dvou chladicích jednotek. Navíc se počítalo i s využitím levné elektřiny, kterou máme díky velkým odběrům a vlastní trafostanice.“

Vítězové a poražení

Přednost však dostalo sdružení Klidné Kylešovice 2012 v čele s předsedou Ondřejem Tůmou (Změna pro Opavu). „Předně tento prostor není v územním plánu určen k zástavbě. Michal Štěpánek také před časem slíbil, že přispěje na vybudování lesoparku, na kterém se shodli v diskusi lidé z Kylešovic, za to, že bude moci vybudovat širší cestu pro vjezd kamionů do podniku. Následně přišel s jiným záměrem. Pokud jsme si podali ruku a následně se vše změní, není to pro mě důvěryhodný partner,“ vysvětlil Deníku Dalibor Halátek (Změna pro Opavu).

Podle některých Opavanů by stavba ojedinělého krytého beachvolejbalového hřiště zpropagovala celý Moravskoslezský kraj. „A jaký by měla přínos pro mládež. Co jsem se bavil na turnajích, tak dojíždět by tam byli ochotni sportovci z Ostravy, Krnova, Bruntálska, ale i z Olomoucka,“ uvedl například Jan Pevelka z Opavy. Doplnil, že případná petice pro stavbu haly by nasbírala klidně 5 000 podpisů.

Jenže vše dopadlo jinak: radní schválili smlouvu o bezplatné výpůjčce pozemků spolku Klidné Kylešovice 2012, jehož záměrem je na pozemcích vybudovat lesopark s hřištěm pro děti. „Toto místo je podle mě vzhledem ke své poloze ideální pro výstavbu haly, která bude ojedinělá v kraji,“ poznamenala Bierhausová.

„Nachází se na obchvatu s výjezdy na Hradec nad Moravicí, dálnici na Fulnek a Ostravu. Navíc je v blízkosti konečná zastávka MHD a nové parkoviště, které by mohla využívat široká veřejnost,“ doplnila.

Na dalším jednání však podle ní radní schválili záměr prodeje pozemků, které však musí schválit prosincové zastupitelstvo. „Apelovala jsem na pana primátora, aby nepodepisoval smlouvu o výpůjčce do doby, než bude záměr prodeje projednán zastupitelstvem. V opačném případě by budoucí majitel kupoval pozemek se závazkem - tedy výpůjčkou,“ uvedla Bierhausová.

Podle majitele tiskárny Štěpánka hodlá sdružení Klidné Kylešovice 2012 vybudovat lesopark vedle jižního obchvatu, kde podle něho nikdo chodit nebude. „Lidé raději zvolí cestu do Areálu zdraví, nebo do Pánského mlýna, které patří k tradičním výletním cílům v Kylešovicích.

Dalibor Halátek však Deníku vysvětlil: „Pokud by chtěl pan Štěpánek skutečně hřiště postavit, mohl by využít pozemek přes cestu, se kterým není z hlediska územního plánu problém.“

V novém územním plánu je zmíněný pozemek podle Štěpánka navržený pro účely Občanské vybavenosti. „Co se týče rozšíření komunikace, tak mám podepsanou smlouvu o pronájmu a následném odkupu pozemku s městem, nikoli se sdružením Klidné Kylešovice 2012. Stavět halu natruc za 20 milionů korun je opravdu směšné, chtěl jsem jen využít smysluplně zbytkové teplo. Dal se udělat kompromis, který jsem představil radě města, že by se vybudovala jak hala, tak i pás zeleně,“ doplnil Michal Štěpánek.

Podle něho je navíc posunutí haly přes silnici nemožné. „To by se napřed musel podkopat obchvat, čímž by se samozřejmě prodloužila vzdálenost k zamýšlené hale a horká voda by se na těch zhruba čtyř stech metrech ochladila,“ namítl šéf tiskárny Grafico.