Malý zázrak v Ostravě - mládě komby Garnettovy.

Malý zázrak v Ostravě - mládě komby Garnettovy. | foto: Pavel Vlček ZOO Ostrava

V Ostravě se těší z mláděte komby. Předtím matka potomka vždy sežrala

  • 4
Naděje. Zklamání. Naděje. A zase nic... Dlouho se opakovala stejná situace. Když se v ostravské zoo narodil potomek vzácným kombám Garnettovým, rodiče ho zabili. Až teď nastal průlom. Mládě žije.

Pro ošetřovatele zvířat z noční expozice v ostravské zoo je to hotový zázrak. Po šesti letech od chvíle, kdy se začali starat o tři vzácné poloopice komby Garnettovy, se konečně dočkali prvního mláděte, které se má k světu.

"Pro nás je to historicky první odchov. Navíc jde o jedno z pouhých čtyř mláďat, která se loni narodila v zahradách na celém světě," říká mluvčí zahrady Šárka Kalousková.

Komba Garnettova

Noční poloopice vyskytující se v Somálsku, Keni, Tanzanii a na Zanzibaru. Váží okolo 800 gramů. Živí se ovocem, mízou stromů, hmyzem i měkkýši, loví i drobné obratlovce.

V zoo na celém světě jich žije jen třiačtyřicet. Vzhledem k nočnímu životu tohoto primáta o něm není mnoho výzkumů. V přírodě zatím není kriticky ohrožený, ale životní prostor mu ubývá.

Prozradila, že malá komba se narodila devítileté samici Ellie a sedmiletému samci Sidovi už v prosinci, pravděpodobně těsně před Vánoci, takže se pro zahradu stala nejcennějším dárkem. To, že se jí zoo chlubí až s více než dvouměsíčním zpožděním, má ale své důvody.

Sameček, nebo samička? Zatím se neví

"Samici chováme od roku 2008, Ellie k nám tehdy přijela z Plzně. Sida jsme dovezli až v roce 2012 z Bratislavy. Od té doby samice porodila několikrát, ale ani jedno mládě nepřežilo. Matka je zabila a sežrala," líčí Kalousková.

Tentokrát je naštěstí situace jiná. Oba rodiče se o svého potomka vzorně starají a ošetřovatelé se je snaží nerušit. Zatím proto ani netuší, zda mají v noční expozici další vzácnou samičku, nebo samce.

"Veterinární kontrolu jsme ještě nedělali. Ošetřovatelé vstupují do expozice jen dvakrát za den, aby tam rychle nachystali krmení. Do odchovu mláděte nijak nezasahujeme a doufáme, že tentokrát bude úspěšný," říká Kalousková.

V nočním pavilonu funguje obrácený světelný režim

Komby Garnettovy chová jen devatenáct zahrad na celém světě a jen třiačtyřicet zvířat. V Evropě z toho žije patnáct, ale z nich jsou pouze dvě samice - jedna v Ostravě, druhá v Plzni.

"V Severní Americe žije v lidské péči pětadvacet komb Garnettových, z toho osm samic. Přesto se tři ze čtyř loňských mláďat narodila právě v Evropě," vysvětluje Kalousková důvody toho, proč je malý ostravský přírůstek tak cenný.

Návštěvníci zoo mohou kombí rodinku vidět v zadní části pavilonu Tanganika - v noční expozici s obráceným světelným režimem. Noční zvířata proto i tam v noci spí a ve dne jsou aktivní. Lidé je mohou pozorovat speciálními průhledy.