Na úřadech práce končí stále více vystudovaných učitelů. (ilustrační snímek)

Na úřadech práce končí stále více vystudovaných učitelů. (ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Stále více učitelů marně shání práci, na vině je rušení škol

  • 78
Zatímco žáci se po prázdninách vracejí do škol, tak řada učitelů nebo absolventů univerzit, kteří by ke katedře chtěli, nemohou. Není pro ně práce. Počet uchazečů o zaměstnání ve školství v posledních letech výrazně převyšuje množství míst, která školy mohou nabídnout. Může za to slučování škol nebo třeba úbytek žáků.

Eliška Kleinová z Ostravy by moc ráda předstoupila před třídu plnou žáků a vítala je zpátky ve škole po prázdninách. Jenže to udělat nemůže. Ačkoli má aprobaci pro vyučování češtiny a literatury na střední škole, nedaří se jí sehnat místo.

"Rozeslala jsem životopis na všechny školy v Ostravě a okolí. Zdá se mi, že jsem pro získání místa udělala snad už všechno, ale zatím marně. Práci se mi pořád nedaří sehnat," líčí mladá žena, která v minulosti učila čtyři a půl roku na základní škole v Bohumíně a kromě toho taky párkrát zaskakovala za jiné učitele.

"Doufám, že se teď v září objeví alespoň nějaká nabídka na záskok. Jsem evidovaná na úřadu práce, beru podporu, jenže ta není moc vysoká a já musím z něčeho žít," vypráví Eliška Kleinová.

Na vině je rušení a slučování škol

Bez práce je v posledních letech v Moravskoslezském kraji čím dál víc učitelů nebo třeba čerstvých absolventů učitelských oborů na univerzitě. Jak potvrzují mluvčí měst, ale i ředitelé škol, uchazečů o práci ve školství je výrazně víc než počet volných míst.

"V posledních dvou třech letech narůstá počet žadatelů o učitelské místo. Pravděpodobně to souvisí s optimalizací škol a někde třeba i s úbytkem žáků nebo s rušením škol," potvrzuje trend ředitelka Základní školy Matiční v Ostravě Dagmar Hrabovská.

Chcete učit? Ukažte, co umíte

Díky poměrně velkému počtu zájemců o místo si ředitelé nové zaměstnance mohou pečlivěji vybírat.

"V poslední době organizujeme i jistou formu výběrových řízení. Uchazeči o místo dostanou zadáno téma a vyučovací hodinu, kterou musí odučit. Na základě jejich počínání pak rozhodujeme o vítězi," přibližuje postup výběru nových zaměstnanců Hrabovská s tím, že na školu, již vede, prostřednictvím výběrového řízení přijímala třeba angličtinářku.

Češtináři, tělocvikáři, občankáři, dějepisáři, ale třeba i učitelé cizích jazyků. U těchto aprobací je podle ředitelů škol v současnosti největší přetlak. Převis zájmu uchazečů o místo nad možnostmi školy potvrzuje například i Milan Bureš, ředitel Základní školy Alšova v Kopřivnici. "Jednoznačně se tato tendence týká i nás. V posledních zhruba dvou letech se stupňuje. V podstatě každý týden přijde několik žádostí o místo," líčí Bureš.

V Opavě vznikla nová škola

Do lavic v kraji v pondělí usednou stovky prvňáčků. Nejvíc jich v Moravskoslezském kraji bude v Ostravě, kde do 71 základních škol nastoupí 3 115 žáků prvních tříd. Ve většině velkých měst se přitom počet prvňáčků v posledních několika letech drží buď na stejné úrovni, nebo mírně stoupá.

Zatímco například v Ostravě ke konci srpna zrušili jednu základní školu - v ulici V Zálomu -, v Opavě naopak nová škola vzniká. "Od 1. září vzniká Základní škola Nový svět. Nabízí alternativní první stupeň vzdělávání, který bude uplatňovat pedagogiku dle metod Marie Montessori," říká vedoucí odboru školství opavské radnice Miroslava Konečná.