Barevně blikajících krabice v hernách, takzvané videoloterijní terminály, chce Třinec zcela vymýtit. (Ilustrační snímek)

Barevně blikajících krabice v hernách, takzvané videoloterijní terminály, chce Třinec zcela vymýtit. (Ilustrační snímek) | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Hazard nese miliony, i tak jej zastupitelé mnoha měst chtějí omezit

  • 0
Možnost rozhodnout o provozu videoloterijních terminálů už přiměla některé starosty v Moravskoslezském kraji jednat. Nejrazantněji se nové možnosti chopili v Třinci, kde je chtějí z města zcela vytlačit. A to i přesto, že z těchto krabic plynou do obecních pokladen až desítky milionů ročně.

Rozhodovací moc ohledně provozu videoloterijních terminálů vrátil do rukou měst a obcí nedávný verdikt Ústavního soudu. V Třinci přitom nejsou jediní, kde hodlají oželet vysoký příjem s cílem snížit riziko plynoucí z provozování hazardních her.

Výherní automaty a videoterminály

* Zatímco výherní automaty pracují každý s vlastním programem, videoterminály jsou řízeny centrálně. Lze na nich prohrát daleko více peněz než na automatech.

* Dosud platilo, že jejich provoz povolovalo ministerstvo, ne města.

"Už se nám to povedlo s hracími přístroji, ale na videoterminály jsme byli krátcí, ty totiž povolovalo ministerstvo financí," vysvětluje starostka Třince Věra Palkovská.

"Rozhodnutí Ústavního soudu proto vítáme. Hazard a fenomén výherních hracích přístrojů a videoloterií totiž významnou měrou přispívá ke krizím v rodinách a jejich rozpadům. My proto budeme dělat vše proto, abychom videoloterijní terminály z města vytlačili, a chceme, aby byl Třinec co nejdříve bez heren," dodala Věra Palkovská.

Obdobně postupují i frýdecko-místečtí zastupitelé. Byť město loni vydělalo 45 milionů, automaty nechce. Výherní hrací automaty už z města vytlačili úplně, videoterminály by měly definitivně zmizet v roce 2014.

Ostrava dostala loni z hazardu 210 milionů

Opatrnější jsou v přístupu k hernám například v Českém Těšíně. "V době výpadku příjmů by tyto peníze chyběly, museli bychom je nahradit například omezením investic. To ale neznamená, že bychom herny ve městě podporovali. Majitelé musí splnit mnoho omezení, jako je například zákaz reklamy na jednotlivé provozovny," vysvětlila tisková mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Citelný příjem do pokladny má z provozu hracích automatů a videoterminálů také Ostrava. V roce 2012 získala z poplatků přes 210 milionů korun. "Připravujeme koncepční návrh, kde herny povolit, a kde ne," řekl náměstek ostravského primátora Tomáš Petřík. 

"Ve stávající vyhlášce některé městské obvody omezily provoz výherních automatů ulicemi či časově, ve dvou městských obvodech byl jejich provoz zcela zrušen. V nové vyhlášce nebude možné provozovat hazardní hry například v blízkosti škol, církevních zařízení, zón bydlení, společenských a kulturních center, provozovatelé už navíc nebudou moci používat například světelné poutače," dodal náměstek primátora.

S omezením možnosti propagace heren počítají v nové vyhlášce také v Kopřivnici. "Už nyní je provoz heren omezen časově. Zastupitelé budou projednávat novou vyhlášku, která ještě více omezí provoz heren a kasin, například zákazem jejich propagace," vysvětlila kopřivnická tisková mluvčí Lucie Petříčková s tím, že město loni na poplatcích za provoz heren vydělalo přes třináct milionů korun.

Vymezit lokality, kde bude platit zákaz provozu heren, chtějí na svém zasedání na konci dubna také v Opavě, kde loňské příjmy z hazardu tvořily přes 34 milionů do rozpočtu města. "Nová vyhláška by měla odstranit herny nejen z centra, ale i z okolí škol, dětských hřišť, nemocnice, polikliniky a úřadů," řekla opavská mluvčí Lada Dobrovolná.