(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

V Hlučíně zpoplatní parkování v noci, v Moravské Ostravě přes den

  • 19
Obyvatelé Hlučína se dohodli s místní radnicí na kompromisu ohledně placeného parkování. Omezení bude platit jen večer a přes noc, sníží se i cena parkovací karty. Naopak na ostravském sídlišti Fifejdy II. nedávno zpoplatnili parkování přes den. Místa totiž zabírali lidé z nedalekých kanceláří. Změny zavedli i v Českém Těšíně.

„Parkování na sídlištích zůstane zpoplatněné, ale od 1. ledna pouze v čase od 17:00 do 7:00 hodin a za sníženou cenu 360 korun ročně,“ vysvětlil starosta Hlučína Pavel Paschek. Původní cena karty byla 1200 korun.

Proti systému placeného stání protestovala řada místních. Jejich odpor vyvrcholil před měsícem. Rozezlení lidé na veřejném jednání nadávali starostovi a chtěli, ať systém zruší.

„Nejsme nadšení, možná by se to dalo vyřešit i jinak. Ale pravda je, že za výsledný kompromis radnici děkujeme,“ potvrdila za organizátory petice Michaela Witassková.

Na sídlištích tak budou moci dál parkovat ve dne zdarma řemeslníci, rodiče přivážející děti do školky nebo lidé, kteří do těchto míst přijedou autem za prací či na návštěvu. Ale večer a v noci tam díky novému systému parkovacích karet bude dost míst pro místní obyvatele.

Majitelé domků žádají o další vjezdy na pozemek

„Parkoviště už jim nebudou zbytečně blokovat lidé z okolních rodinných domků, kterým se nechtělo řešit parkování na vlastním pozemku,“ věří Paschek.

A má důvod. „Po schválení placených zón požádalo radnici několik desítek domkařů právě z těch lokalit o povolení druhých a třetích vjezdů na svůj pozemek. Souhlas dostanou, protože tak docílíme toho, že z ulic zmizí desítky aut. Většina rodin má dva i více vozů,“ doplnil starosta s tím, že v Hlučíně je nyní přes osm tisíc aut, z toho čtvrtina přibyla jen za poslední tři roky.

Hlučín v létě zvýšil počet míst vyhrazených pro majitele parkovacích karet na dvojnásobek. Je jich teď 700 ze všech 1 700 parkovacích stání ve městě. Nově jde o 350 míst na sídlištích Rovniny a OKD.

Na Fifejdách se platí jen ve dne

Podobným způsobem jako Hlučín, ale obráceně, vyřešila nedávno problém i radnice Moravské Ostravy na sídlišti Fifejdy II.

V lokalitě je 1 364 parkovacích míst, z nich je 1 095 od října placenou zónou. Ale jen v pracovních dnech od 7 do 20 hodin. V té době tam mohou parkovat pouze rezidenti, kteří si koupí parkovací kartu za 180 korun na rok pro jeden vůz.

V Hornopolní ulici zůstalo 49 stání, kde lze parkovat zdarma neomezeně, 90 vyhrazených stání pro zdravotně postižené a zbylých 130 míst je určeno návštěvníkům, kteří tam mohou parkovat bezplatně, ale nejdéle dvě hodiny.

Zvýšení parkovacích míst na sídlišti nepomohlo

„Parkovací zónu jsme zřídili kvůli obyvatelům sídliště, kteří si stěžovali, že nemají kde parkovat. Narostl počet zaměstnanců přilehlých kancelářských objektů, kteří do práce jezdí autem a celé dny blokují cesty před panelovými domy,“ řekla starostka obvodu Petra Bernfeldová.

Podotkla, že v uplynulých letech sice radnice na zmíněném sídlišti zvýšila počet parkovacích míst, ale ani to nepomohlo. „Parkovací karty situaci zlepšily,“ hodnotí starostka. A slibuje, že příští rok tam radnice nechá zřídit dalších 127 parkovacích míst, z toho 100 pro rezidenty.

Menší města omezují parkování především na náměstích, před budovami úřadů či kulturních organizací.

Například Český Těšín rozšiřuje „modré“ zóny. V nich lze s papírovým kotoučem s hodinami parkovat zdarma, ale jen 30 minut nebo hodinu. „To by mělo stačit k vyřízení nejnutnějších věcí,“ uvedla mluvčí města Dorota Havlíková.

Papírový kotouč je od léta nutný také třeba před Městským domem kultury Petra Bezruče v Opavě. „Protože u východního nádraží není kde parkovat, dřív tam lidé, kteří přijeli k vlaku, nechávali stát auto celý den a parkoviště tak bylo stále plné. Omezení bezplatného parkování na dvě hodiny problém vyřešilo,“ zmínila mluvčí města Lada Dobrovolná.