Barevné tašky na tříděný odpad rozdává stále více měst.

Barevné tašky na tříděný odpad rozdává stále více měst. | foto: ČTK

Města mají nový hit: rozdávají barevné tašky na třídění odpadu

  • 9
Záplava tašek na třídění odpadu čeká po Ostravě i další města v Moravskoslezském kraji. Mají obyvatele motivovat, aby neházeli odpad jen do jednoho koše. Města kvůli tomu totiž za svoz platí miliony korun, některá proto uvažují i o zvýšení poplatků.

Tisíc korun ročně. Až na tuto výši se podle Sněmovnou schválené novely zákona může příští rok vyšplhat poplatek za odpad. Ostrava už ohlásila, že poplatek zvýší, další města to nevylučují. Cesta k nižším poplatkům vede jen přes tříděný odpad, vzkazují radnice lidem. A do jednotlivých domácností začínají postupně dodávat barevné tašky.

"Protože náklady se stále zvyšují, budeme muset příští rok poplatek zvednout, aby nenarůstala dotace města," uvedl ostravský primátor Petr Kajnar. Kolik by Ostravané místo současných 498 korun ročně zaplatili, zatím není jasné, podle odhadů zhruba o deset procent. Náklady však nerostou jen krajské metropoli. V září budou o navýšení poplatku za odpad jednat i novojičínští zastupitelé.

Barevné tašky

Žlutá taška (žlutý kontejner) Patří do nich plasty: sešlápnuté PET lahve, kelímky, fólie a sáčky, polystyren (ne výrobky z PVC).

Modrá taška (modrý kontejner) Tam patří papír včetně novin, časopisů a kartonů (ne mastný, mokrý či jinak znečištěný).

Zelená taška (zelený kontejner) Slouží jen pro sběr skla: lahví, nádob i střepů (ne zrcadel ani autoskel nebo skel zpevněných drátem).

"Na tisíc korun se poplatek určitě nevyšplhá, to je hodně. Ale náklady rostou a s poplatkem se nehýbalo od roku 2008, je možné, že o něco vzroste," uvedla novojičínská mluvčí Marie Machková.

Tašky zaplaví Karvinou

Navyšování v příštích letech nevylučují ani Karviná či Frýdek-Místek. "Pokud prezident podepíše novelu o zvýšení poplatků, nevylučuje se, že by se v příštích letech i u nás zvýšil," avizovala Jana Matějíková z Frýdku-Místku. "Pro příští rok o tom neuvažujeme, ale v dalších letech bude záležet na množství tříděného odpadu," komentovala také karvinská mluvčí Šárka Swiderová.

Právě ve středu v Karviné začíná další projekt podporující třídění. Domácnosti dostanou barevné tašky, do kterých mohou tříděný odpad ukládat. Stejně jako před několika týdny v Ostravě. "Dva tisíce kusů půjde přímo do domácností ve vybraných částech města, pět set pak bude rozdáváno přímo v terénu," informovala mluvčí Swiderová.

Havířovská generálka se osvědčila

Stejnou cestou jde také Bohumín, Havířov i Nový Jičín. "První zkušební tašky dostalo sedm set havířovských domácností před půl rokem. Praxe ukázala, že výsledky v množství tříděného odpadu jsou stále lepší a tašky společně s barevnými kontejnery mají svůj smysl," zdůvodnila havířovská mluvčí Eva Wojnarová.

Zatím lidé v jednotlivých městech v kraji vytřídí od pěti do zhruba dvaceti procent papíru, plastu, skla a kovů z celkového množství odpadů.

"Loni v Moravskoslezském kraji vytřídil každý obyvatel tohoto kraje v průměru 70,8 kilogramů plastů, papíru, skla, nápojových kartonů a kovů," říká mluvčí společnosti EKO-KOM Šárka Nováková.

Velké rezervy ještě mají Karvinsko a Bruntálsko

Zdůrazňuje však, že každá část Moravskoslezského kraje je na tom jinak. "Regiony, které mají velký potenciál pro zvýšení nárůstu objemu vytříděného odpadu, jsou Karvinsko a Bruntálsko," dodala Nováková.

Tříděný odpad je cestou, jak srazit poplatky dolů. Sněmovna v novele zákona navýšila jen část poplatku vztahujícího se ke směsnému odpadu. Když jej bude méně, města musí poplatky snižovat. Sníží se totiž jejich náklady na odvoz. Teď naopak doplácejí. Za vytříděný odpad se navíc městům peníze vracejí.