Z Ostravy teď policisté uvidí kamerou po celém kraji. Díky novince

  • 11
Kamera z policejního vrtulníku pod Pradědem pátrá po zatoulaném turistovi. A obraz si pozorně prohlížejí v několik desítek kilometrů vzdálené Ostravě. Takovou vymoženost díky speciální technologii se špičkovým zesilovačem za necelé čtyři miliony získali moravskoslezští policisté jako první v České republice.

Speciální technologické zařízení umožňuje přenášet zabezpečený obraz z kamery zavěšené pod vrtulníkem v okruhu zhruba sedmdesát kilometrů. Signál díky tomu pokryje takřka celý Moravskoslezský kraj.

Vše začíná u speciální kamery, která z výšky několika stovek metrů dokáže obraz zvětšit tak, že lze rozpoznat obličej nebo registrační značku auta. Díky infračervenému snímání může natáčet i v noci.

Policie přikoupila i přenosné zobrazovací zařázení.

Novinkou je však systém antén od britské firmy, který tento signál z policejního vrtulníku přijme na velkou vzdálenost. Policisté antény umístili na vyvýšené místo poblíž stadionu Bazaly. „Je to na kopci, takže ideální místo. Jen nemůžeme říct, kde přesně. Systém totiž chceme ještě nějaký čas používat,“ řekl krajský policejní ředitel Tomáš Kužel.

Dosud byl signál dostatečný pět kilometrů. Někdy

Od antén pak je signál veden v podstatě kamkoliv policejním intranetem nebo optickými vlákny, policie navíc přikoupila i přenosné zobrazovací zařízení. Nejčastěji se však obraz objeví v Integrovaném bezpečnostním centru v Ostravě, kam se sbíhají všechny tísňové linky.

Nákres dosahu signálu nového zařízení v Moravskoslezském kraji s přijímačem v Ostravě.

Využití nového zařízení je podle Kužela široké. „Můžeme lépe monitorovat nepokoje fotbalových fanoušků, různé demonstrace, případně sledovat nějakého pachatele trestného činu,“ vypočítal krajský policejní šéf.

Dosud policisté mohli sledovat záběry z vrtulníku jen do vzdálenosti asi pěti kilometrů. „A to ještě často jen teoreticky, protože záleželo, kde vrtulník zrovna přelétával. Někdy nebyl obraz ani ze vzdálenosti půl kilometru,“ popsal Kužel.

Technologii zaplatil kraj a Ostrava

Novou technologii mohou používat i záchranáři nebo hasiči. „Například při záplavách, lesních požárech, jiných živelných pohromách nebo velkých nehodách,“ přiblížil zástupce ředitele moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček.

Cenu ve výši zhruba 3,7 milionu korun uhradily dotace krajského úřadu a ostravského magistrátu. „Shodli jsme se, že takové zařízení přispěje k větší bezpečnosti lidí v kraji i v Ostravě, proto si podporu zaslouží,“ řekli ostravský primátor Petr Kajnar a náměstek hejtmana Josef Babka.

S nákupem zařízení muselo souhlasit i Policejní prezidium, s pořízením takové zařízení se počítá i do některých dalších krajů.