Nemocnice v Novém Jičíně se může pochlubit novými moderními sály.

Nemocnice v Novém Jičíně se může pochlubit novými moderními sály. | foto: Radka Miloševská, MAFRA

Moravskoslezské nemocnice: Odrážíme se ode dna a investujeme

  • 6
Zatímco o loňském roce mluvili šéfové nemocnic z moravskoslezského regionu včetně současného ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka jako o krizovém, letošek si pochvalují. „Odrazili jsme se ode dna,“ hodnotí situaci ředitel nemocnic v Opavě a v Krnově Ladislav Václavec.

Nemocnice vydělávají a investují stamiliony do nového vybavení i stavebních prací. Na tom by nebylo nic extra, kdyby donedávna nebyla situace opačná.

Řadě nemocnic ještě před dvěma lety rostly dluhy. Pojišťovny tlačily na zřizovatele, ať ruší lůžka i celá oddělení. Novojičínská nemocnice šla už v roce 2011 tak ke dnu, že ji kraj od roku 2012 raději pronajal Agelu. Kvůli úsporám navíc zrušil posty tří ředitelů a zbývající tři musí uřídit šest nemocnic.

Investice nemocnic v září

Nový Jičín
220 milionů
rekonstrukce operačních sálů a ARO

Havířov
61 milionů
zateplení a výměna oken

Třinec
15 milionů
počítačový tomograf

Karvinská hornická nemocnice
13 milionů
rekonstrukce ortopedického oddělení

FN Ostrava
9 milionů
mamograf

Pacienti, zdravotníci i politici měli ze všech těch změn a tlaků strach. Protestovali proti záměru zrušit ortopedii v Orlové. A mnozí varovali, že bude ještě hůř.

„Příští rok bude ve zdravotnictví tak krizový, jako ještě nebyl,“ tvrdil před dvěma lety Svatopluk Němeček, tehdy ředitel Fakultní nemocnice Ostrava, dnes ministr zdravotnictví.

Jeho prognóza se naplnila. „Rok 2013 byl skutečně nejhorší. Mohla za to restriktivní úhradová vyhláška. Za to, že jsme ošetřili víc pacientů, nám pojišťovny krátily platby. Proto jsme loni prodělávali, neplatili ve lhůtě a hradili jen havarijní opravy,“ vzpomíná Ladislav Václavec, ředitel nemocnic v Opavě a Krnově. „Letos jsme se ale odrazili ode dna,“ dodává.

Dotace a více peněz z pojišťoven

Pomohla příznivější úhradová vyhláška i milionové dotace, kterými stát nahradil zrušené poplatky za hospitalizaci od pacientů.

Proto letos nemocnice vydělávají, snižují starší dluhy, opravují, investují a chystají projekty do budoucna. Například pronajatá novojičínská se tento měsíc pochlubila novými operačními sály a opraveným oddělením ARO za téměř 220 milionů korun (podrobněji zde). Nemocnice Třinec krátce předtím zprovoznila nový počítačový tomograf za 15 milionů a v listopadu zahájí rekonstrukci operačních sálů za 86 milionů.

Ve frýdecko-místecké nemocnici roste před očima pavilon chirurgických oborů, který i s vybavením přijde na půl miliardy. Hotový bude na přelomu jara a léta. Většinu nákladů zaplatí Evropská unie.

Fakultní nemocnice chce modernější mamograf

Slezská nemocnice v Opavě právě dokončuje stavbu pavilonu interních oborů, který spojí s původní internou. Investice za téměř 300 milionů začne pacientům sloužit v polovině příštího roku. „Tím ale proměna areálu neskončí. Chceme propojit i ostatní budovy, ať nemusíme pacienty převážet po venku. První z koridorů za 20 až 30 milionů bychom rádi stavěli už příští rok, jednáme o tom s krajem,“ říká Václavec.

Dodal, že nemocnice si našetřila na magnetickou rezonanci, kterou chce vysoutěžit ještě letos za 25 až 30 milionů, a pokračoval ve výčtu dalších novinek a plánů opavské, ale i krnovské nemocnice, která právě dokončuje modernizaci stravovacího provozu za 30 milionů a do konce roku vybaví iktové centrum přístroji za 25 milionů.

Také Fakultní nemocnice Ostrava investuje do přístrojů. V úterý představila nový mamograf (první svého druhu v kraji, druhý v zemi), který odhalí rakovinu prsu v časném stádiu i u žen, jejichž tkáň neumí starší přístroje dobře prosvítit. „Letos investujeme kolem 300 milionů, příští rok 350. Pořídíme například lineární urychlovač asi za 100 milionů,“ nastínil mluvčí Tomáš Oborný.

Zdravotníci si přejí, aby příští rok byl stejně dobrý. Jasno ale není. Záležet bude na úhradové vyhlášce.