Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: VŠB-TU Ostrava

Moravskoslezské univerzity se „přetahují“ o studenty, lákají na stipendia

  • 1
Plošné kampaně, návštěvy na středních školách i vlastní festivalová pódia. Vysoké školy v Moravskoslezském kraji se snaží čelit nepříznivému demografickému vývoji.

Počet maturantů za posledních deset let klesl téměř o polovinu a statistiky ani v nejbližších letech neslibují zlepšení. Například ostravská Vysoká škola báňská – Technická univerzita letos poprvé přistoupila i k finančním nabídkám a zavedla motivační stipendia.

„Snažíme se poklesu studentů čelit zlepšením kvality výuky, nabídkou atraktivních oborů v návaznosti na potřeby praxe i kvalitou služeb v kampusu. Přesto se nám to nedaří v takové míře, která by zajistila dostatek kvalitních studentů,“ zdůvodnila krok mluvčí vysoké školy Petra Halíková.

První peníze studenti získají už po úspěšném ukončení prvního semestru v únoru 2018. Ti nejlepší si přijdou i na 32 tisíc za rok. Nabídka platí pro zájemce o studium bakalářských oborů na všech fakultách univerzity.

Techniků je na trhu žalostně málo. Zájem však stále klesá

„Na technických vysokých školách pokles počtu studentů ještě umocňuje skutečnost, že mezi středoškoláky každoročně roste počet zájemců o studium humanitních oborů. A to i přesto, že trh práce trpí chronickým nedostatkem kvalitních technicky vzdělaných absolventů,“ doplnila Halíková.

Počet studentů Vysoké školy báňské dosáhl maxima v roce 2009 až 2010, kdy přesáhl 24 tisíc. Letos je to už o několik tisíc méně.

Počty studentů se ale snižují i na ostatních vysokých školách v kraji, ačkoliv nabízejí i žádanější humanitní obory. Například Ostravská univerzita za posledních pět let eviduje pokles zhruba o jednadvacet procent. V roce 2012 tam studovalo zhruba 11 tisíc lidí, loni to bylo 8,5 tisíce studentů. „Vývoj počtu uchazečů, studentů i absolventů v podstatě kopíruje demografický vývoj,“ uvedl mluvčí Ostravské univerzity Adam Soustružník.

Pomáhají i plošné kampaně

Slezská univerzita od roku 2009 až 2010, kdy tam studovalo devět tisíc lidí, každoročně eviduje vždy zhruba osmiprocentní pokles. Vysoká škola proto studentům rovněž nabízí motivační stipendia. Ti nejlepší si tam jen během prvního ročníku mohou přijít až na 60 tisíc korun, podmínkami jsou však i dobře zvládnutá maturita nebo úspěchy v předmětových soutěžích.

„Vedle stipendií na podporu studia sociálně znevýhodněných studentů, humanitárních aktivit, publikační činnosti, na podporu studia azylantů nebo za bezplatné dárcovství plazmy a krve,“ vyjmenoval další typy finančních motivací mluvčí školy Daniel Martínek.

Ostravská univerzita o zavedení motivačních stipendií neuvažuje, výrazně ale za poslední dva roky mění strategii. „Zaměřujeme se na plošné kampaně i osobní návštěvy středních škol v regionu. Počínaje kompletně novým vizuálem, moderními webovými stránkami, živým on-line magazínem až po akce typu Jsme Ostravská! a vlastní scénu v rámci Meltingpotu, respektive Colours of Ostrava,“ vyjmenoval Soustružník.

Pokles studentů bude pokračovat, bude však mírnější

Celokrajské statistiky počtů maturantů jsou ovšem neúprosné a výrazné zlepšení neslibují. „Trend předešlých deseti let, přesněji posledních šesti let, je značně klesající. Budoucí trend počtu maturantů bude spíš stagnující až mírně klesající,“ informovala Šárka Kadlecová z odboru školství krajského úřadu.

Zatímco v roce 2007 v kraji odmaturovalo 11 793 studentů, loni měl kraj jen 6 787 maturantů.

Čísla kopírují celkový demografický vývoj devatenáctiletých v regionu. Za posledních pět let klesl jejich počet z více než 17 tisíc na něco přes 11 tisíc. Podle odhadů bude trend pokračovat, pokles by už však měl být mírnější.